علی خامنه ای انتخابات سرد و فرمایشی اخیر را حماسه خواند

آرام محمدی

آسونیوز- با گذشت ده روز از انتخابات سرد، فرمایشی و بی رونق ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا در ایران، علی خامنه ای در نخستین واکنش خود عنوان کرد که، انتخابات ٢٨ خرداد امسال، به معنای واقعی کلمه "حماسه" بود.

امروز دوشنبه برابر با ٧ ام تیرماه جاری، خامنه ای در دیداری حضوری با عوامل قضایی و ابراهیم رییسی به عنوان رییس جمهور انتصابی، گفت که، علیرغم کارشکنی و تلاش دشمنان در مورد دور کردن مردم از انتخابات، این انتخابات حماسه ساز بود.

در حالی علی خامنه ای انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا را حماسه می خواند که، عدم مشارکت مردم و بالاخص شهروندان کُرد در پای صندوق های رای در این دوره، در طول بیش از ٤ دهه از عمر رژیم جمهوری اسلامی بی سابقه بوده و رای سفید و باطله آن نیز می تواند به عنوان یکی از رقبا و همچنین "نفر دوم" و نمونه ای بارز بر این مدعا باشد.

خامنه ای در ادامه ی اظهارات مضحک و نسنجیده ی خود گفت، آرای باطله و سفید به معنای علاقمندی مردم به نظام است. اما گزارشات میدانی و انتشار تصاویر و ویدیوکلیپ های بیشماری در شبکه های اجتماعی، سایت ها و خبرگزاری ها، حاکی از پایین ترین مشارکت مردمی بوده و این امر، خلاف سخنان خامنه ای را ثابت می کند.

هرچند در این مجال باید گفت که، خود خامنه ای شاید به نوعی آمار کم و ناچیز آرای انتخابات مهندسی شده و حتی آرای باطله و سفید را می دانسته و قطعا عدم مشارکت مردم در انتخابات را نیز پیش بینی کرده بود. علی خامنه ای در انتخابات گذشته مکررا تکرار می کرد که، کسی که در انتخابات شرکت نکند گناه کبیره کرده و اگر کسی رای سفید و باطله به صندوق بیآندازد، عمل حرام کرده است.

یادآور می شود که، درصد بالایی از شهروندان ایرانی و کردستانی، فعالان سیاسی و کنشگران مدنی، سازمان ها و جناح های مختلف، طیف ها و اصناف گوناگون جامعه چه در داخل و خارج از ایران، همه و همه پیشتر در کمپین و دقیقتر در رفراندومی تحت عنوان "نه به انتخابات و نه به جمهوری اسلامی" آن را بایکوت و تحریم کرده بودند.

در ضمن، پیش از سخنان علی خامنه ای، ابراهیم رییسی (رییس فعلی دستگاه قضایی و رییس جمهور آتی) در اظهاراتی، به برخی از تحولات در قوه قضاییه در زمان ریاستش اشاره کرد.

رییس جمهوری انتصابی، به ٤ تحول از جمله "اجرای سند تحول در قوه قضاییه، مبارزه با فساد، احیای حقوق عامه و مردمی بودن" دستگاه قضایی اشاره، و آن را از افتخارات این دستگاه دانست.

نتیجه: از تحولات ابراهیم رییسی در دستگاه قضایی، "مباره با فساد و احیای حقوق عامه عنوان شده. به همین منظور، شخص رییسی را می توان به عنوان یکی از چهرهای شاخص در راستای نقض حقوق بشر، قتل عام و تصفیه حساب های سیاسی دانست و دوران ریاست او بر مسند قدرت در قوه قضاییه، می تواند نمونه ای آشکار از ساختار گسترده فساد اداری و مالی تلقی شود.

در نهایت باید گفت که، ابراهیم رییسی، همچون دیگر روسای جمهوری ادوار گذشته، محصول شرایط مهیا و سیاسی بوده که علی خامنه ای برای وی فراهم کرده و این انتصاب می تواند پیامی مبنی بر تثبیت سرکوب را در آینده به همراه داشته باشد.


PM:10:24:28/06/2021
‌ ‌ 472 ‌‌بار دیده شده‌‌