همزمان با بحران های متعدد در ایران؛ روزنامه ی کیهان سگ گردانی را معضل اساسی می داند

آرام محمدی

آسونیوز- اخیرا انتشار یک ویدیو کلیپی در شبکه های اجتماعی مبنی بر ضرب و شتم یک شهروند مدنی در تهران مبنی بر سگ گردانی در مقابل منزلش و اسلحه کشی مامور آتش به اختیار نیروهای انتظامی و تهدید به شلیک، این امر واکنش و بازتاب های بیشماری را در میان کاربران فضای مجازی برانگیخت.

در این میان و علیرغم ادامه ی انواع گوناگون بحران های موجود از جمله خیزش موج جدید دلتا کرونا، بی آبی، بی برقی، اعتراضات مستمر کارگران، مستمری بگیران، مالباختگان و دیگر تشکل ها و همچنین نارضایتی طیف های مختلف جامعه، طلاق، گسترش مواد مخدر، ازدواج اجباری و... روزنامه ی کیهان در یاداشتی، مشکل و معضل کنونی و اساسی جامعه ی ایران را سگ گردانی دانسته است. 

در حالی که مسئول روزنامه ی کیهان که از سوی علی خامنه ای منصوب می شود، معضل اساسی مردم ایران را سگ گردانی می داند و خواستار ورود دستگاه قضایی رژیم جمهوری اسلامی به این مسئله شده است که، در سایه بی کفایتی مدیران و نهادهای مربوطه، تا کنون ١٦٩ شهرستان به سبب گسترس ویروس جدید کرونا در وضعیت قرمز قرار گرفته و این مهم، روزانه جان جمع کثیری از بیماران را می گیرد و هر روزه هزاران مبتلای دیگر شناسایی می شوند.

در این مجال می بایست بحران قطعی مکرر برق، بی آبی، بی توجهی حاکمیت به خواست و مطالبات تشکل های مختلف را باید به این مقوله افزود. پیامدها و تبعات بحران های متعددی که گریبانگیر جامعه ی ایران شده از یک طرف، و فشار اقتصادی و معیشتی مضاعف بر مردم از سوی دیگر نفس شهروندان را به شمار انداخته و با این وجود، روزنامه ی حکومتی کیهان "وابسته به بیت خامنه ای" دغدغه و معضل اساسی جامعه را وجود سگ گردانی به عنوان یک ناهنجاری تلقی می کند.

کیهان خامنه ای، در حالی بیرون آورن سگ از منزل را به نوعی معضل اساسی و آن را رواج سبک زندگی غربی می داند که، دستکم ٥٠٠٠ نفر از فرزندان مسئولین و مقامات دولتی در آمریکا و کشورهای اروپایی زندگی می کنند و با هزینه های هنگفت متعلق به مردم، در حال خوشگذرانی، بیزینس، ولنگاری و حتی توطئه و بی ثباتی کشورهای ساکن هستند.

برخوردهای فراقانونی، خودسرانه و سلیقه ای که حاکمیت از طریق نیروهای نیابتی، دست نشانده و آتش به اختیار خود با مردم به بهانه های سگ گردانی، بد حجابی و غیره صورت می دهد، یادآور این موضوع است که، ماهیت این نظام حتی در شرایطی که بحران های مختلفی که در بطن جامعه وجود دارد، اولویت را کماکان سرکوب و حفظ خطوط قرمز مد نظر خود قرار داده و افراد غیر متخصص و بویژه مراجع به اصطلاح تقلید هم، به این قبیل موارد به دید شرعی می نگرند و در همین راستا به ضرب و شتم مردم وجه ی قانونی می دهند.

نتیجه: وکلای دادگستری بر این باورند که، در قوانین ایران بیش از دو هزار عنوان مجرمانه وجود دارد و علیرغم میل قانونگذار برای جرم انگاری سگ گردانی، این موضوع جرم نیست.

پس می توان گفت که، تا زمانی که این مسئله قانون گذاری نشده، هر رفتاری که ناقض آزادی های شخصی و فردی باشد، جرم است و هیچ فرد، ارگان و نهادی حق برخوردهای خوسرانه و قهری را با شهروندان ندارد.

PM:12:24:16/07/2021
‌ ‌ 336 ‌‌بار دیده شده‌‌