سهم مردم خوزستان همچون دیگر نقاط ایران، سرکوب و گلوله است

آرام محمدی

آسونیوز- در ادامه اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف خوزستان، پنجمین شب این اعتراضات نیز  با شلیک نیروهای امنیتی، سپاه و عوامل حکومتی به شهروندان مدنی سپری شد.

اعتراض مردمی و همگانی در شهرهای مختلف استان خوزستان از جمله (بخش های وسیعی از اهواز و شهرهای دیگر این استان همچون سوسنگرد، شوش، شادگان، کوت عبدالله، حمیدیه، رامشیر، ماهشهر، اندیمشک، دزفول، ویس، شهر جراحی) و... در دوشنبه شب برابر با ٢٨ تیرماه جاری همراه بود و به دیگر نقاط ایران هم کشیده شده و در این راستا، شهروندان در برخی از نقاط لرستان در همسویی با خوزستان، قتل عام و کشتار مردم را محکوم کردند.

مسئولین، نیروهای امنیتی، سپاه و یگان ویژه علاوه بر ضرب و شتم، بازداشت های فله ای و کشتار مردم، با سناریوسازی همیشگی و فریب اذهان عمومی، ادعای شلیک به معترضین را به مردم و یا به گفته ی مسئولین حکومتی اغتشاشگران نسبت می دهند و با دستگیری افراد بی گناه، آنان را وادار به اعتراف تحت شکنجه می کنند.

سناریوسازی های مهندسی شده و هدفمند رژیم جمهوری اسلامی تنها مختص به شرایط کنونی در خوزستان نیست و این امر، به یکی از شگردهای حاکمیت ایران در طول دوران حکومتش تا کنون مبدل، و این دست از اقدامات در راستای شانه خالی کردن از پذیرش مسئولیت صورت می گیرد.

اعتراض به بی آبی، خشکاندن تالاب ها و رودخانه ها، قطعی مکرر برق در شهرهای خوزستان از ٢٤ تیرماه جاری آغاز، و به بیش از ١٧ شهر در استان خوزستان گسترش یافته.

این اعتراضات در ابتدا مسالمت آمیز بود و سپس با دخالت نیروهای امنیتی و سپاه به خشونت کشیده شد و تا کنون چندین جوان در شهرهای مختلف در خوزستان با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جان خود را از دست داده اند و صدها تن دیگر بازداشت، و زخمی شده اند.

اما منابع مستقل و فعالین شبکه های اجتماعی، با پخش تصاویر و ویدیو کلیپ هایی مختص به کشتار و شلیک مستقیم به شهروندان مدنی منجمله زنان و کودکان، ادعاهای واهی مسئولین استانی و کشوری حاکمیت را رد کرده و مسبب و بانی قتل عام مردم را حکومت می دانند.

نتیجه: مشکلات پیش رو، تنها در خوزستان رخ نمی دهد و ناکارآمدی در مدیریت بحران های متعدد در ایران و آمیختگی آن با نگاه ایدئولوژیک حاکمیت در قبال جان و مال مردم، زندگی روزمره ی شهروندان را با خطر و چالشی جدی مواجه کرده است.


AM:10:58:20/07/2021
‌ ‌ 459 ‌‌بار دیده شده‌‌