ازدواج بیش از ٧٣٠٠ دختر زیر ١٤ سال در پاییز ١٣٩٩ در ایران

آرام محمدی

آسونیوز- بر پایه آخرین گزارش انتشار یافته از سوی مرکز آمار رژیم جمهوری اسلامی، در پاییز سال ١٣٩٩ خورشیدی، ٧٣١٧ دختر بچه زیر ١٤ سال ازدواج کرده اند.

این آمار در حالی است که در همین بازه زمانی، دستکم ٢٠٠ آمار طلاق در سنین مختلف کمتر از ١٤سال ثبت شده، و همچنین بیش از ١٠٠٠ ولادت برای مادران کمتر از ١٥ سال به ثبت رسیده است.

علیرغم تمامی تلاش ها برای ممانعت و یا جلوگیری از ازدواج های اجباری که بیشتر در سنین کمتر از ١٨ سال در ایران روی می دهد، متاسفانه همچنان شاهد ازدواج کودک همسری هستیم و این امر تا زمانی که همت و تلاشی جدی در راستای تغییر قوانین و فرهنگ وجود نداشته باشد، کماکان روبه افزایش خواهد بود. 

در شرایطی که کودک همسری در ایران، تحت لوای مذهب و فقدان قانون افزایش چشمگیری داشته، بر اساس قوانین و مفاد پیمان نامه های جهانی حقوق کودک، ازدواج کودکان زیر سن قانونی ممنوع بوده، و این مهم در سایه نبود قانون حمایتی، دخالت های بی مورد و غیر تخصصی فقها و مراجع به اصطلاح تقلید، فقر اقتصادی و معیشتی، مردسالاری، جبر فرهنگی، پایین بودن سطح آگاهی و سواد والدین و غیره، کماکان ادامه دارد.

در این مجال باید به تبعات و پیامدهای روانی، جسمی و پزشکی این دست از ازدواج ها اشاره کرده که کودکانی که به هنگام باردار شدن با چه مشکلات و معضلات بسیاری مواجه می شوند، اشاره کرد.

با دخالت های نابجای عوامل وابسته به حکومت، آمار ازدواج کودکان هر ساله روبه افزایش بوده، و تا کنون هیچ قانون بازدارنده ای در راستای ممانعت از این پدیده در دست تدوین و یا اقدام مجلس و دولت رژیم ایران قرار نگرفته و این امر ناشی از ارائه و تحمیل مسایل فقهی و شرعی می باشد.

تا کنون مقاومت های بیشماری در برابر عدم افزایش کودک همسری شده، یکی از این دلایل مقاومت سیاستگذاران و نمایندگان مجلس رژیم جمهوری اسلامی است و از دیگر موارد را می توان حساسیت های غیر منطقی، غیر اخلاقی و انسانی مذهبی را نام برد.

نتیجه: از عمده ترین دلایل افزایش کودک همسری و ازدواج زیر سن قاونی در ایران را می توان به عدم فرهنگ سازی از سوی حاکمیت، فقدان قانون و عدم اجرای صحیح آن، نقش ناچیز و کم مجازات های تعریف شده و... اشاره کرد و این قبیل از موارد آرزوهای کودکان را به مسلخ کشانده، و این مسئله در نهایت به رشد کودکان بیوه در اقصی نقاط ایران انجآمیده است.


PM:02:33:23/07/2021
‌ ‌ 668 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌