طرح مسدود کردن اینترنت، ضربه ای جبران ناپذیر به مشاغل از جمله کسب و کار زنان وارد می کند

آرام محمدی

آسونیوز- طرح مسدود کردن اینترنت و یا به اصطلاح "صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی"، ضربات جبران ناپذیری به مشاغل زیادی از جمله کسب و کارهای زنان وارد می کند.

طرحی که گفته می شود بر اساس اصل ٨٥ قانون اساسی بوده و در تاریخ ٦ ام مردادماه امسال به طور مخفی، غیر شفاف و در خفا در مجلس رژیم جمهوری اسلامی به تصویب رسیده است.

این طرح که برگرفته از مدل مسدود کردن اینترنت و خفقان در شبکه های اجتماعی در چین و یا حتی کره شمالی است، در این شرایط که مردم زیر بار فشار اقتصادی و معیشتی و همه گیری کرونا در سایه بی کفایتی و سوء مدیریت مسئولین کمر خم کرده اند، می تواند خانواده های بیشماری که کسب و کار آنها از طریق اینترنت، پیام رسان های اجتماعی، سایت ها، گرافیک و غیره صورت می گیرد را از پای درآورد.

در این میان جامعه ی زنان و بویژه زنان سرپرست خانوار که دارای بیشترین آسیب پذیری هستند، اجرای این طرح "صیانت از کاربران در فضای مجازی"، در واقع می تواند همه ی کسب و کار آنان را هدف قرار دهد و مشاغلشان که بیشتر در شبکه های اجتماعی از جمله "اینستاگرام" صورت می گیرد را به ورطه ی نابودی بکشاند.

زیرا زنان پیش از همه گیری پاندمی کوید ١٩، همچون دیگر اقشار جامعه و علیرغم تمامی محدودیت هایی که از سوی ارگان های حکومتی، افراد تندرو و یا کارفرمایان وابسته به دولت برایشان ایجاد می شد، عمدتا به طور فیزیکی در محل کار حضور پیدا می کردند. اما پس از گسترش ویروس کرونا، زنان تلاش کردند که در فضای مجازی به فعالیت هایشان ادامه دهند و عمدتا بر بستر اینستاگرام فعال بودند، که با اجرای این طرح، کسب و کار آنان نیز تعطیل خواهد شد.

حال باید این پرسش را مطرح کرد که در شرایط اسفبار اقتصادی و همه گیری ویروس کرونا که نفس مردم را به شمارش انداخته و در حالی که بر طبق آمارهای اعلام شده و همچنین نظریه کارشناسان مرتبط، بیش از یک و نیم میلیون شغل تنها در بستر اینستاگرام وجود دارد، حال با بیکاری این تعداد، چه مشاغلی جایگزین می شود؟ آیا دولت سیزدهم برنامه ای برای این طرح در دست تدوین و اقدام دارد؟ قطعا جواب منفی است.

نتیجه: طرح جنجالی و عامدانه ی "صیانت از حقوق کاربران" در واقع به قهقرا سوق دادن مشاغل و کسب و کارهای مرتبط به ورطه ی نابودی است و حذف مردم ایران از دهکده ی جهانی.


PM:09:08:01/08/2021
‌ ‌ 494 ‌‌بار دیده شده‌‌