عدم حضور زنان در کابینه ی پیشنهادی رییسی به مجلس

آرام محمدی

آسونیوز- امروز شنبه برابر با ٣٠ ام مردادماه جاری، نخستین نشست مجلس رژیم جمهوری اسلامی برای تایید و یا رد صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت ابراهیم رییسی برگزار شد.

در ابتدای جلسه ی مجلس، ابراهیم رییسی ٨مین رییس جمهور انتصابی ایران، اولویت کار دولت خود را مهار کرونا و سرعت بخشیدن به واکسیناسیون مردم عنوان کرد.

با این وجود، ایران یکی از پائین ترین آمارهای واکسیناسیون را در میان کشورهای جهان دارد و بر حسب آمارهای اعلام شده حکومتی، تا کنون بیش از ١٠٠ هزار نفر بر اثر ابتلای به کرونا جانباخته اند، اما تعداد واقعی فوتی ها به طور حتم بیشتر از این آمار است.

در این نشست، رییسی همچون روال همیشگی خود به دولت روحانی تاخت و این دولت را یکی از ناکارآمدترین دولت ها در ادوار گذشته تلقی کرد.

در نخستین روز بررسی رای اعتماد به کابینه ی پیشنهادی ابراهیم رییسی به مجلس، هیچ خبری از حضور زنان در این لیست پیشنهادی نیست و اهل تسنن و یا دیگر پیروان مذاهب هم طبق روال معمول، اساسا جایی در دولت ندارند.

در این میان، برخی از نمایندگان انتصابی مجلس، ضمن اعتراف و اذعان به نبود حضور زنان و یا اهل سنت در فهرست پیشنهادی ابراهیم رییسی، گفتند که وزرای پیشنهادی از دوستان نزدیک، اقوام و همچنین مسئولین و مقامات اسبق آستان موسوم به قدس رضوی و ستاد اجرایی خمینی هستند.

گفته می شود که، برخی از وزرای پیشنهادی هیچ گونه آشنایی با هم نداشته اند و در راهروها و یا صحن مجلس با هم آشنا شده اند.

در انتصاب ها و لیست ابراهیم رییسی به مجلس، چهره هایی همچون محمد مخبر (رییس ستاد اجرایی خمینی) به عنوان معاون اول رییسی، امیر عبدالهیان (از سرکرده های سابق سپاه قدس و نزدیک به نیروهای نیابتی ایران) به عنوان وزیر پیشنهادی خارجه، احمد وحیدی (از سرکرده های سابق سپاه قدس) به عنوان وزیر پیشنهادی کشور و رستم قاسمی (از سرکرده های سپاه) به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی و غیره، انتقادهای زیادی را برانگیخته است.


PM:04:00:21/08/2021
‌ ‌ 397 ‌‌بار دیده شده‌‌