رسوایی با طعم خشونت عریان در زندان های ایران

آرام محمدی

آسونیوز- با گذشت بیش از ٤ دهه از روی کار آمدن رژیم جمهوری اسلامی پس از انقلاب ٥٧ مردم ایران تا کنون، زندان های حکومتی نیز همچون دیگر مراکز شکنجه ی تحت مدیریت ناکارآمد حکام ایرانی، تنها گوشه ای از رفتارهای فراقانونی و غیرانسانی با زندانیان اعم از سیاسی و عقیدتی و غیره است.

اتفاقات مهندسی شده و تعمدی دردناکی که در زندان های حکومتی ایران از جمله در زندان اوین که طی روزهای اخیر به تصویر کشیده شد، حاوی صحنه های دلخراش و غیرانسانی بود، که انتقادهای شدیدی را در داخل و خارج از ایران به همراه داشته است.

هر چند که شکنجه زندانیان دربند در زندان های حکومتی ایران، بویژه شکنجە ی زندانیان زن و یا زندانیان سیاسی و عقیدتی مورد تازه و جدیدی نیست، اما هک کردن دوربین های زندان اوین تهران و انتشار آن در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، ضمن برملا شدن تنها گوشه ای از جنایات اعمال شده در زندان های ایران، افکار و اذهان عمومی را نیز جریحه دار کردە است.

نام زندان اوین به عنوان معروف ترین بازداشتگاه حکومتی ایران در قلب سیاسی ایران بارها و بارها به گوش خواص و عوام نهادهای حقوق بشری رسیده، و این زندان در بیشتر مواقع نیز پذیرای محکومان و متهمان سیاسی وابسته، دانه درشت ها و حتی منسوبان و نزدیکان به حکومت بوده که در فضایی لاکچری با بیشترین امکانات ممکن دوران به اصطلاح محکومیتشان را سپری کرده اند و بیشتر مواقع نیز با پرداخت رشوه و زدو بندهای جناحی با قضات و روسا و حراست ها، در بیرون از زندان گذران محکومیت کرده اند.

اما پس لرزه های هک شدن دوربین های مهمترین زندان ایران و انتشار تصاویر و کلیپ هایی از این زندان، نشان از شرایط و وضعیت وخیم و غیرقابل تصور با زندانیان در زندان های ایران است.

طی روزهای اخیر، یک گروه سایبری که خود را "عدالت علی" معرفی کرده با انتشار تصاویر و فیلم هایی از دورن زندان اوین تهران در شبکه های اجتماعی، انتقادها و بازتاب زیادی را به همراه داشته و نوک فلش این پیکان، متوجه مسئولین زندان ها و دستگاه قضایی ایران است.

نتیجه: تصاویر لو رفته از زندان اوین، گویای واقعیتی اجتناب ناپذیر از شرایط اسفناک زندانیان در زندان های ایران و ضرب و شتم بی حد و مرز آنان توسط حراست با حمایت دستگاه قضایی ایران است.

سازمان زندان ها به عنوان نهادی حکومتی که تحت نظر دستگاه قضایی ایران است، هیچگونه نظارتی بر اعمال و رفتارهای خشن و قهری زندانبانان با زندانیان ندارد و این امر آینده ای مبهم و تاریک را در خصوص زندان های ایران به تصویر می کشد. هرچند این تصاویر مربوط به بندهای عمومی و در دید است، اما در سیاه چاله ها و پشت دیوارهایی که در خفا است، چه می گذرد؟


PM:08:37:25/08/2021
‌ ‌ 324 ‌‌بار دیده شده‌‌