نگاهی کوتاه به نخستین نشست کابینه ی جدید دولت با علی خامنه ای

آرام محمدی

آسونیوز- امروز شنبه برابر با ٦ ام شهریورماه جاری، علی خامنه ای نخستین نشست خود را با هیئت دولت جدید برگزار کرد.

طی روزهای گذشته، ١٨ وزیر از ١٩ وزیر پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی رژیم ایران از سوی ابراهیم رییسی، در اقدامی نمایشی و هدفمند همچون انتخابات ریاست جمهوری ١٤٠٠ شمسی، رای اعتماد گرفتند.

در این میان، تنها یک وزیر پیشنهادی (وزارت آموزش و پرورش)، که گویا به نحوی برنامه ریزی شده بود که از مجلس رای اعتماد نگیرد، از گردونه خارج شد.

در جلسه ی امروز، علی خامنه ای برای نخستین بار به عدم اعتماد مردم نسبت به نظام و حاکمیت رژیم ایران اعتراف کرد و از دولت رییسی خواست که برای عدالت ورزی و احیای امید و اعتماد مردم تلاش کند.

انگار علی خامنه ای نقش خود در مورد عدم اعتماد مردمی در قبال حکومتش را فراموش کرده است.

در شرایطی که خامنه ای از ابراهیم رییسی و دولت دست نشانده ی او خواهان برگرداندن اعتماد مردمی شده که، خود ابراهیم رییسی یکی از عناصر فاحش و آشکار نقض حقوق بشر است، که می توان به صدور حکم اعدام هزاران نفر از زندانیان سیاسی در دهه ی ٦٠، بالاخص در سال ٦٧ اشاره کرد.

اما منتقدان و فعالین سیاسی و کنشگران اجتماعی بر این باورند که، اقدامات رییسی نیز همچون دولت محمود احمدی نژاد فرمایشی و تشریفاتی خواهد بود.

در حالی خامنه ای در آغاز به کار دولت، ابراهیم رییسی را به ترمیم اعتماد از دست رفته ی میان مردم و نظام فرا خواند که، نوک پیکان اعتراضات سال های گذشته و ماه های اخیر نسبت به همه گیری کرونا، بی آبی، بی برقی، اعتراض هزاران نفری کارگران و کشتار مردم و غیره، مستقیما علی خامنه ای را نشانه رفته است.

با این وجود و علیرغم تحولات منطقه ای منجمله در افغانستان واتفاقات داخلی مبنی بر قتل مردم در پی عدم صدور مجوز ورود واکسن از سوی علی خامنه ای، او هیچ اظهارنظری در این خصوص و حضور طالبان نکرد و مشکلات عدیده ی افغانستان را متوجه آمریکا و دیگر کشورهای جهان کرد.

خامنه ای در بخش دیگری از سخنانش، اشاره ای هم به برجام و موضوع هسته ای ایران کرد و گفت؛ آمریکا وقاحت را از حد گذارنده و تفاوتی میان بایدن و ترامپ وجود ندارد.

در این نشست، راس هرم رژیم جمهوری اسلامی در خصوص برجام به نحوی سخن گفت که، گویا حاکمیت ایران از برجام عدول نکرده و به تعهدات برجامی پایبند بوده. و این در حالی است که، در طول دو ماه اخیر مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای مرتبط در وین، حاکمیت ایران تا کنون پاسخ مثبت و صریحی برای احیای برجام نداده اند و از این مسئولیت شانه خالی می کنند.

خامنه ای در ادامه اظهار داشت که، موضوع اقتصاد یکی از اولویت ها است و از حضور محمد مخبر به عنوان مسئول هماهنگی اقتصادی ابراز امیدواری کرد. اما این مهره ی حکومتی، سال ها به عنوان رییس ستاد اجرایی خمینی و ده ها امپراطوری عظیم اقتصادی دیگر که همگی زیر نظر خود خامنه ای فعالیت می کرده، هیچگونه حسابرسی نداشته و مالیاتی هم پرداخت نمی کرده است.


PM:08:59:28/08/2021
‌ ‌ 584 ‌‌بار دیده شده‌‌