تهدید مجدد احزاب کُرد از سوی سرکرده ی نیروی زمینی سپاه

آرام محمدی

آسونیوز- اخیرا محمد پاکپور (سرکرده ی نیروی زمینی سپاه)، احزاب کُرد اپوزیسیون را به انجام حمله تهدید کرده است.

این سرکرده ی سپاه، پیشتر هم به مکررا، احزاب کُرد را به یورش نظامی، توپباران و موشکباران و همچنین حمله ی پهبادی تهدید کرده بود و این بار نیز همچون گذشته، احزاب کُردی را تهدید، و در عین حال به ساکنین اقلیم کردستان و بالاخص شهروندانی که در نزدیکی مقرات این احزاب هستند، هشدار داده است.

در همین رابطه، در مردادماه امسال هم، علی شمخانی (دبیر شورای عالی امنیت ملی) رژیم جمهوری اسلامی در سخنانی بی اساس و واهی، مبنی بر اینکه احزاب کُرد اپوزیسیون مرزها را ناامن می کنند، آنان را به حملات نظامی و قهری تهدید کرد.

مرکز احزاب کردستان ایران هم در واکنش به اظهارات تنش زای سرکرده های نظامی و دیگر مسئولین رژیم جمهوری اسلامی، ضمن محکوم کردن این تهدیدها، تهران را مسئول هرگونه اقدام و آسیب رسانی به غیرنظامیان دانسته، و اعلام داشته اند که حکومت ایران در قبال هرگونه تجاوز باید پاسخگو باشد، زیرا کودکان، زنان و افراد غیر نظامی هم مورد تهدید هستند.

با این وجود، جامعه ی جهانی، سازمان های حقوق بشری و غیره نباید در قبال تهدیدات حکام ایرانی بی تفاوت باشند و میبآیست در مقابل این دست از اقدامات تنش زا، موضع قاطع و محکمی داشته باشند.

اظهارات سرکرده های نظامی، امنیتی و سپاه در حالی بیان می شود و احزاب کُرد را به ناامنی متهم می کنند که، ماهیت و ایدئولوژی خود حکام رژیم جمهوری اسلامی بر پایه ناامنی، ترویج تروریسم، مسلح کردن نیروهای نیابتی، و شکستن سروری، حاکمیت و عبور از خط قرمز کشورهای مجاور و دخالت در امورات دیگر کشورهای منطقه و جهان استوار شده است.

تهدید و تجاوز به حریم کشورهای همسایه توسط سپاه و نیروهای وابسته به آن، تنها مختص به این دوره زمانی و مکانی نبوده، و پیشتر نیز سپاه، احزاب کُردی را موشکباران کرده و این اظهارات در سالگرد حمله ی موشکی به مقرات این احزاب و همچنین انتخابات آتی در عراق بیان می شود، که خود این امر دلالت بر سناریوسازی دیگری از سوی سپاه  دارد.

سپاه پاسداران با توپباران و یا حملات پهبادی به مناطق مرزی و داخل خاک عراق و اقلیم کردستان، علاوه بر تخریب محیط زیست و نابود کردن اراضی کشاورزی و باغات شهروندان، موجبات کشتار غیر نظامیان و آوارگی آنان را نیز فراهم کرده است.

تجربه و آزمون نشان داده که، روابط دوجانبه و حُسن همجواری که رژیم ایران با کشورهای همسایه که به طور مداوم و مستمر از آن دم می زند، با عملکرد میدانی و اظهارات تنش زای آنان مغایرت زیادی دارد و این دست از سخنان، در واقع بر خلاف عرف اخلاقی و همچنین خلاف قوانین بین المللی است.

در شرایطی سرکرده های نظامی و امنیتی ایران احزاب کُرد را به ناامنی و غیره متهم می کنند که، اعتراضات داخلی به او خود رسیده و در این مقطع، حاکمیت ایران با تهدید کردن احزاب، در تلاش اند تا که سرپوشی بر کشتار مردم بی دفاع بگذارند و در عین حال احزاب کُردی را در میان شهروندان بدنام جلوه دهند و فضای سرکوب و رعب و وحشت را در مناطق مرزی و در میان شهروندان گسترش دهند.

نتیجه: رژیم جمهوری اسلامی در قبال هرگونه تجاوز و حمله به احزاب کُرد و یا آسیب رساندن به جان و مال شهروندان مدنی و غیر نظامیان در اقلیم کردستان، در مقابل افکار عمومی، اقلیم، سازمان های حقوق بشری و مرتبط و دیگر مسئولین عراقی و در نهایت در برابر جامعه ی جهانی مسئول و پاسخگو باشد.

در این میان، کشورهای منطقه، بارها ایران را به دلیل فعالیت های غیرقانونی موشکی، ترور، تهدیدات نظامی در قبال دیگر کشورها، جنگ طلبی و تهدید کشورهای عربی، ترویج تروریسم و مداخله در کشورهای همجوار، قاچاق انسان و مافیای مواد مخدر و غیره محکوم کرده اند.

احزاب کُرد مستقر در اقلیم کردستان نیز همچون همیشه اعلام کرده اند که پایبند به قوانین و مقررات هستند و حاکمیت و سروری آن را خدشه دار نخواهند کرد و رابطه ی خوب و مسالمت آمیزی با شهروندان کُرد و کردستان عراق دارند.


PM:12:33:07/09/2021
‌ ‌ 566 ‌‌بار دیده شده‌‌