بهانه ی رییسی برای عدم حضور در مجمع عمومی سازمان ملل، کرونا اعلام شده است

آرام محمدی

آسونیوز- بر اساس اخبار و گزارشات منتشر شده، ابراهیم رییسی در ٧٦مین نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نمی کند و علت این امر نیز همه گیری کرونا اعلام شده است.

با این وجود و علیرغم گسترش کرونا، رییسی هم اکنون جهت شرکت در نشست مشترک سران سازمان امنیت جمعی و سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه مرکز تاجیکستان به سر می برد.

صدا و سیمای حکومتی ایران نیز به نقل از تخت روانچی (نماینده ایران در سازمان ملل) عدم حضور رییسی در این سازمان را بیماری کرونا عنوان کرده است.

در همین زمینه نماینده رژیم جمهوری اسلامی در سازمان ملل عنوان کرده که، ابراهیم رییسی در نشست آتی مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نمی کند و به صورت مجازی سخنرانی می کند و سرپرستی هیئت رژیم بر عهده ی وزیر خارجه ی ایران خواهد بود.

رییسی در سال ١٣٩٨ شمسی هم در لیست تحریم وزارت خزانه داری آمریکا و در همین سال هم در فهرست تحریم های اتحادیه اروپا قرار گرفت. پیشتر نیز شماری از سناتورهای آمریکایی از رییس جمهوری این کشور خواسته بودند که، اجازه ورود رییس جمهوری ایران را به خاک آمریکا ندهد.

همزمان با محاکمه حمید نوری از عناصر وزارت اطلاعات در سوئد، فعالین مدنی، کنشگران سیاسی و اجتماعی، برخی از نهادهای حقوق بشری و همچنین خانواده های قربانیان و زندانیان سیاسی در مقابل دادگاه نوری، خواستار تحت تعقیب قرار دادن رییسی و مجازات او به عنوان یکی از عوامل هیئت مرگ شدند.

نهادهای حقوق بشری بارها به صرحت اعلام کرده اند که، رییسی به عنوان قاتل هزاران زندانی سیاسی میبآیست تحت تعقیب و پیگرد دادگاه های بین المللی قرار گیرد، نه به عنوان نماینده مردم ایران در سازمان های بین المللی شرکت کند. هر چند رییسی نماینده مردم ایران نیست و انتصاب حاکمیت است.


PM:08:18:17/09/2021
‌ ‌ 238 ‌‌بار دیده شده‌‌