کوبیدن بر طبل جنگ ٨ ساله از سوی حاکمیت وقت ایران

آرام محمدی

آسونیوز- با گذشت بیش از ٤١ سال از جنگ ویرانگر ایران و رژیم وقت عراق در ٣١ شهریور ١٣٥٩ شمسی، که با سماجت و لجبازی خمینی و حکومت وقت عراق صورت گرفت، ٨ سال متمادی به طول انجامید و آثار و تبعات آن کماکان مشهود و ملموس است.

بر اساس آمارهای اعلام شده، جنگ ٨ ساله ی ایران و عراق بیش از یک میلیون کشته از هر دو کشور برجای گذاشت و علاوه بر ویرانی و آوارگی میلیون ها شهروند مدنی در طول این ٨ سال، خسارت های صدها میلیاردی و بیشماری بوجود آورد و پیامدهای لجبازی سردمداران وقت ایران و عراق همچنان بر دوش دو ملت سنگینی می کند.

با این وجود، از عمده ترین دلایل آغاز جنگ خانمانسوز ایران و عراق در سال ١٣٥٩ شمسی را می توان به "تندروی و سماجت افراطی حاکمیت وقت ایران، تحریک شیعیان و گروه های مخالف رژیم بعث، شعار صدور انقلاب و ترویج هلال شیعی و همچنین توهم رهبری جهان اسلام از سوی رژیم نوپای جمهوری اسلامی و غیره اشاره کرد.

یکی از شعارهایی که حاکمیت وقت ایران برای ادامه ی جنگ با رژیم بعث، مکررا بر سر زبان می آوردند، این بود که این جنگ، به اصطلاح موهبت الهی است و به دید ایدئولوژیک به آن می نگریستند و در واقع این جنگ که به عنوان طولانی ترین نبرد قرن بیستم هم از آن یاد می شود، ٨ سال به طول انجامید.

در آن مقطع زمانی، خسارت های بیشمار و جبران ناپذیری به مردم ایران وارد شد و شهرها یکی پس از دیگری سقوط می کردند. با این وجود شخص خمینی به اقتضای زمان و موقعیت می توانست جنگ را پایان دهد.

در مقطعی که خرمشهر در ٣ ام خرداد ١٣٦١ با تلفات بیشماری بازپسگیری شد، این جنگ نیز می توانست پایان یابد. اما حاکمیت وقت با سماجت به این امر تن ندادند و به طور مستمر بر طبل جنگ می کوبیدند و هم اکنون با گذشت چندین دهه از جنگ ایران و عراق، رژیم جمهوری اسلامی کماکان عامل بی ثباتی و ناامنی در منطقه و جهان بە شمار می رود.

حال با گذشت بیش از ٤١ سال از جنگ ویرانگر ایران و عراق، "تبعات انسانی، روحی، روانی و اقتصادی" این موضوع کماکان گریبانگیر مردم ایران است و حاکمیت کنونی هم بدون درس گرفتن از گذشته، با دخالت های نابجا در امورات سیاسی دیگر کشورها، بی ثبات کردن منطقه و ترویج تروریسم به خارج از مرزها، سرکوب ملیت های ایرانی و از جمله ملت کُرد، تلاش برای دستیابی به سلاح های کشتار جمعی و... برای بقا و ماندگاری خود از هیچ تلاش و کوششی دریغ و فروگذاری نخواهد کرد.

نتیجه: جنگ ٨ ساله و در واقع فرسایشی ایران و عراق که در ٣١ شهریور ٥٧ آغاز شد، بیش از یک میلیون کشته، زخمی، آواره و اسیر، معلول جسمی، ذهنی، شیمیایی و میلیون ها خانواده های بی سرپرست، هزاران کودک سرباز، استفاده ابزاری از هزاران زن و دختر در قالب طرحهای مختلف از سوی رژیم ایران برجای گذاشت و در نهایت خمینی جام زهر را نوشید. اما آثار و تبعات آن همچنان گریبانگیر مردم است. 


PM:03:33:23/09/2021
‌ ‌ 272 ‌‌بار دیده شده‌‌