سپاه پاسداران بزرگترین کارتل مواد مخدر در منطقه و جهان است

آرام محمدی

آسونیوز- هر از چندگاهی گزارشاتی مبنی بر کشف انواع مواد مخدر متعلق به سپاه پاسداران و نهادهای امنیتی و زیر مجموعه های آنان در مناطق مختلف منتشر می شود.

در همین رابطه، اخیرا یک محموله ی بزرگ "هروئین" در خودروهای متعلق به ایران که توسط سپاه بارگیری شده بود، در نوار مرزی جمهوری آذربایجان کشف و ضبط شده است.

با این وجود سرکرده های سپاه و دستگاه دیپلماسی، مدعی شده اند که، کامیون های توقیف شده در مرز جمهوری آذربایجان حامل مواد غذایی و سوختی بوده اند.

علیرغم همه ی موارد، سپاه پاسداران از قاچاق مواد مخدر" به طور خاص هروئین" به روسیه و اروپا، سودهای کلان و هنگفتی را کسب می کند و ترانزیت انواع مواد مخدر به منطقه و جهان از سوی سپاه و افراد و نهادهای وابسته به آن، یکی دیگر از راه های کسب درآمد های میلیاردی و نامشروع این نیروی نظامی است.

سپاه با در اختیار داشتن گمرکات کشور و مبادی قانونی، تجهیزات، امکانات و لجستیک و عبور از خط قرمز کشورهای مجاور، همواره اقدام به قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و کالا کرده، و از این راه درآمدهای زیادی را در راستای سرکوب داخلی، ترویج تروریسم به خارج از مرزها، مسلح کردن نیروهای نیابتی با هدف ناامن کردن منطقه و غیره به دست می آورد.

از گذشته تا کنون، نقش عوامل حکومتی و بویژه سپاه پاسداران در امر قاچاق مواد مخدر در داخل و خارج از ایران، همچنان یکی از نگرانی های اصلی مجامع بین المللی و جامعه ی داخلی ایران است.

بنا بر واقعیات موجود و همچنین افشاگری کشورهای مقصد مواد مخدر و همچنین آمارهای اعلام شده از سوی برخی از خبرگزاری ها و منابع خبری از جمله "ویکیلکس"، سپاه پاسداران و ارگان ها و افراد ذینفع، از طریق راه های ترانزیت، بنادر، مسیرهای هوایی و دریایی و ایجاد شرکت های پوششی و غیره، کماکان به پخش و گسترش انوادع مواد مخدر بالاخص مواد صنعتی دامن زده، و این مهم یکی از سیاست های پیش روی سپاه برای کسب درآمدهای هنگفت و میلیاردی به شمار می رود.

در داخل ایران نیز، سپاه با حمایت از دلالان وابسته، عمده فروشان تحت حمایت و خرده فروشان انواع مواد مخدر، علاوه بر آلوده کردن شهروندان و بویژه نسل جوان، نوجوان، دختران و زنان اقدام به مسموم کردم جهان و منطقه کرده است.

نتیجه: رژیم جمهوری اسلامی با اعدام های فله ای افراد درگیر و یا خرده پاهای مواد مخدر در داخل، همواره سعی در پنهان کردن واقعیاتی مبنی بر اینکه در ترانزیت انواع مواد مخدر دست دارد، تلاش می کند.

تلاش برای تامین منابع مالی، ترویج تروریسم، حمایت های تسلیحاتی و مالی از نیروهای نیابتی، گرم نگه داشتن بازار قاچاق مواد مخدر، بازار سلاح، قاچاق انسان و کالا و... از اهداف اصلی و سیاست های مخرب سپاه بوده و هست.


AM:10:07:25/09/2021
‌ ‌ 312 ‌‌بار دیده شده‌‌