در ایران تحت حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی، قتل و تجاوز به زنان نهادینه شده است

آرام محمدی

آسونیوز- تجاوز در کلیت خود به معنای انجام عمل جنسی با هر فردی سوای از جنسیت، با زور و یا بدون رضایت او است. اما تجاوز جنسی تنها یک حمله فیزیکی و جنسی محسوب نمی شود، بلکه آسیب های عمقی روحی و جسمی به همراه دارد و آثار و تبعات ناشی از این اقدام شنیع و غیر انسانی تا سال ها گریبانگیر فرد قربانی و خانواده وی بوده و گاها به سبب فشارهای روحی و روانی منجر به خودکشی هم می شود.

شاید تجاوز در نوع خود دارای اشکال مختلف و گوناگونی همچون "تجاوز توسط آشنایان، تجاوز دسته جمعی و گروهی، تجاوز زوجی و یا زناشویی، تجاوز به محارم، سوء استفاده از دختران و پسران نوجوان و کودکان، تجاوز در زندان ها، از جمله در بازداشتگاه های امنیتی و زندان های ایران و غیره باشد، اما در این مجال امکان بررسی همه ی این موارد وجود ندارد.

با این وجود، از بدو تاسیس و استقرار رژیم جمهوری اسلامی در ایران تا کنون، گویا قتل و تجاوز به زنان و دختران توسط افراد و گروه های وابسته و تحت حمایت سپاه و نهادهای امنیتی و آقازاده ها در سایه این رژیم، نهادینه و به امری عادی و روزمره مبدل شده است.

در همین رابطه و طی روزهای اخیر، اخبار و گزارشاتی در اینستاگرام یکی از فعالین حوزه ی زنان در خصوص تجاوز گروهی به تعدادی از زنان و دختران در شهرستان سردشت انتقادات، خشم و انزجار زیادی را به همراه داشت و همچنین فعالین مدنی، شهروندان سردشتی و کنشگران اجتماعی با تجمع در برخی از میادین این شهر از جمله در میدان "چشمه"، ضمن محکوم کردن این اقدام غیر اخلاقی، خواستار بازداشت و محاکمه ی علاملان و حامیان متجاوزین به زنان و دختران شدند.

برخی از فعالین مدنی در سردشت از تجاوز چندین ساله افرادی به زنان و دختران با حمایت عوامل امنیتی، بسیج و سپاه خبر داده، و اعلام داشتند که علیرغم مُصر بودن شهروندان جهت محاکمه ی افراد متجاوز، دادستانی این شهرستان به جای برخورد قانونی با این افراد، در اقدامی پیش بینی شده شهروندان را به بازداشت و محاکمه در دادگاه ها تهدید کرده است.

خداکرمی به عنوان دادستانی سردشت در اظهاراتی نسنجیده و اما تکراری، به جای برخورد با خاطیان، متجاوزان به نوامیس و حامیان آنها، شهروندان و فعالین مدنی و کنشگران شبکه های اجتماعی را به برخورد جدی تهدید کرده.

تا کنون دستگاه قضایی رژیم جمهوری اسلامی در سردشت، حتی افرادی را که با پرتاب کردن نارنجک، به منزل پدری این فعال مدنی که در نوع خود تجاوز به حریم خصوصی تلقی می شود و باعث خسارت های مالی فراوانی شده، هیچگونه برخوردی نکرده است.

علیرغم انتشار تصاویر متجاوزین به زنان و دختران در سردشت و شناسایی و تائید آن از سوی برخی از زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند، اقدامی جدی صورت نگرفته و از طرفی تا کنون هیچ برخوردی از سوی مجامع قضایی با آنان دیده نشده، و خود این امر بر دخالت و نفوذ دستگاه های امنیتی در این پرونده دلالت دارد و از طرفی دیگر، عدم برخورد با افراد خاطی، نشان از ضعف و عدم استقلال قضات در قوه قضاییه است.

قتل و تجاوز به دختران تنها به این مورد در سردشت مختص نمی شود و هر از چندگاهی اخبار و گزارشات تکان دهنده ای از کشتار و تجاوز به زنان در اقصی نقاط ایران و از جمله در برخی از شهرهای کردستان منتشر می شود.

به عنوان نمونه می توان به قتل فجیع یک شهروند زن با هویت (مرضیه حاصلی) که طی روزهای گذشته توسط افراد ناشناس در شهرستان روانسر روی داد و یا به تجاوز اخیر به یک دختر ٧ ساله در شهرستان پاوه اشاره کرد. در این راستا می توان تجاوز گروهی به تعدادی از زنان در شهرستان ایرانشهر در سال ١٣٩٧ شمسی را یادآور شد که، دستگاه قضایی در آن زمان، به جای برخورد با متجاوزان، تنها به تحت تعقیب قرار دادن و بازداشت عاملان و افشا کنندگان این خبر اکتفا کرد.

نگاه کلی حاکمیت به مقوله ی تجاوز به زنان در ایران، نگاهی ایدئولوژیک و در راستای عدم حمایت از زنان و دختران بوده و هست. عدم تصویب لایحه ی حمایت از زنان در مجلس به اصطلاح انقلابی و ولایی، خود می تواند دلیل قاطع و محکمی بر این مدعا باشد.

بستر و دید کلی این حکومت در خصوص تجاوز به زنان، حمایتگرانه نیست و دستگاه قضایی و دیگر نهادهای مرتبط برای توجیه بی کفایتی و سوء مدیریت خود، همواره زنان و دختران را متهم اصلی در این موارد معرفی می کنند، این امر می تواند به این معنا باشد که، اگر زنان و دختران حجاب و پوشش خود را رعایت می کردند و یا تسلیم هنجارهای جمهوری اسلامی می شدند، در معرض خطر و تجاوز قرار نمی گرفتند و مسئولیت آنرا نیز همچون همیشه متوجه زنان و دختران می کنند.

عدم حمایت قانونی از زنان و دختران و یا عدم تصویب لوایح گوناگون دولت و مجلس در حمایت از جامعه ی زنان، اعمال نفوذ نهادهای فراقانونی از جمله وزارت اطلاعات و سپاه در پرونده های تجاوز و قتل زنان، دخالت های بی جا و غیر تخصصی مراجع به اصطلاح تقلید و فقها در امورات مرتبط با زنان، جبر فرهنگی، فقر اقتصادی، نگاه مردسالارانه به زنان و دختران و کالایی کردن آنان، بازداشت های خودسرانه فعالین عرصه ی زنان و ده ها مورد دیگر، آمار خشونت، قتل و تجاوز جنسی علیه زنان و دختران را به طرز چشمگیری در سایه حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی افزایش داده و تا کنون هیچ تمهیداتی در راستای مبارزه به این قبیل موارد در دست تدوین و یا اقدام نبوده و نخواهد بود.


AM:11:12:27/09/2021
‌ ‌ 810 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌