محدودیت های جدید و تیغ بُرای سانسور در صداوسیمای حکومتی ایران

آرام محمدی

آسونیوز- اخیرا صداو سیمای حکومتی رژیم جمهوری اسلامی، در خصوص پخش آگهی ها در این سازمان فراقانونی محدودیت های جدیدی را اعلام کرده است.

برخی از محدودیت ها و یا سانسور در آگهی های تبلیغی از سوی مدیران و مسئولین صدا و سیمای حکومتی ایران که جامعه ی زنان را در بر می گیرد، بدین ترتیب اعلام شده.

عدم پوشش دستکش زنانه برای زنان و یا پخش نوشیدنی قرمز رنگ نباید نشان داده شود، خوردن ساندویچ و پیتزا بویژه توسط زنان و دختران نمایش داده نشود، مرد و زن نباید تنها باشند، دو نفر نوجوان در یک مکان نباید تنها باشند و لباس آستین کوتاه هم ممنوعیت دارد.

در دستورالعمل تازه صداوسیمای رژیم جمهوری اسلامی، علاوه بر این موارد، عدم نمایش یک مجسمه ی کامل و یا گفتن برخی از کلمات و یا واژه های "مژده و اطمینان بخش" هم مجاز نمی باشد. موسیقی هم کماکان از ابتدا تا کنون جزو محدویت ها بوده و هست.

محدودیت و سانسور در رسانه های حکومتی ایران تنها مختص به این موارد نیست و طی سالیان متمادی، تیغ سانسور همیشه بر گلوی سازندگان و تهیه کنندگان پیام ها و آگهی های تبلیغی و سازندگان فیلم و سریال ها نیز بوده و زنان در این قبیل موارد بیشتر محصور و تحت فشار نگاه ایدئولوژیک دست اندرکاران و نهایتا حاکمیت رژیم ایران هستند.

در اکثر کشورهای دنیا برای پخش آگهی های تبلیغی مقررات و موازینی را در نظر خواهند گرفت، اما در صداو سیمای تحت مالکیت علی خامنه ای و نفوذ نهادهای امنیتی به شیوه و طریق متدوال در دیگر کشورها نیست.

علیرغم درآمدهای میلیاردی صداوسیما از پخش آگهی ها و تبلیغات، و سوای از ضوابط حاکم بر این سازمان حکومتی، دست های پشت پرده ای هم به طور فراقانونی و ویژه، اقدام به سناریو سازی و القای فکریت و اعمال برنامه های از پیش طراحی شده هستند.

در این میان افرادی که در وزارت ارشاد و یا صدا و سیمای حکومتی، ممیزی ها را تائین و تدوین می کنند، همگی زیر نظر بیت خامنه ای بوده و یا از کانال ها و کُریدورهای امنیتی و ایدئولوژیک گذر خواهند کرد و در این خصوص، جامعه ی زنان همچون همیشه زیر تیغ سانسور و تخریب کرامت انسانیشان قرار دارند.


PM:03:41:28/09/2021
‌ ‌ 506 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌