سازمان برنامه و بودجه: اقتصاد ایران در آستانه ی ورشکستگی قرار دارد

تنظیم: آرام محمدی

آسونیوز- شنبه برابر با ٢٤ ام مهرماه جاری، سازمان برنامه و بودجه ی رژیم جمهوری اسلامی، در گزارشی که مرداد ماه امسال آنرا تنظیم کرده بود، عنوان کرده که در صورت ادامه تحریم ها، اقتصاد ایران کاملا ورشکسته می شود.

در گزارش این سازمان حکومتی آمده است که، با ادامه وضعیت موجود و مستمر بودن تحریم ها، پیش بینی می شود که، نرخ دلار تا سال ١٤٠٦ شمسی به ٢٨٤ هزار تومان برسد و در صورت لغو تحریم ها تا سال ١٤٠٦، نرخ دلار به بالای ٥٥ هزار تومان می رسد.

گزارش منسوب به سازمان برنامه و بودجه در ادامه می افزاید: میزان بدهی های دولت تا سال ١٤٠٣ شمسی، به نصف تولید ناخالص داخلی می رسد و مفهوم این امر بدین معناست که، دولت در آستانه ی ورشکستگی خواهد بود.

علیرغم همه ی موارد ذکر شده، اقتصاد ایران سالیان متمادی است که بیمار، و دچار رکود، رشد منفی، تورم و بیکاری شده و اعتراف صریح در گزارشات سالانه ی سازمان برنامه و بودجه هم نشان از سوء مدیریت و ناسالم بودن ساختار اقتصادی ایران از گذشته تا کنون دارد.

با این وجود، مسئولین سازمان برنامه و بودجه، وجود چنین گزارشی را تکذیب کرده اند، اما کنشگران اقتصادی و فعالین مدنی در شبکه های اجتماعی واکنش های زیادی را به این موضوع نشان داده اند.

نکته ی قابل توجه این است که، با رفع تحریم ها نیز، دولت از خطر ورشکستگی رها نمی شود و شاید این موارد تنها به تعویق بی افتد.


AM:10:38:17/10/2021
‌ ‌ 246 ‌‌بار دیده شده‌‌