انتقاد جاوید رحمان از قرار گرفتن ناقضان حقوق بشر در مناصب عالی در ایران

تنظیم: آرام محمدی

آسونیوز- جاوید رحمان (گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران)، یک بار دیگر از تشدید نقض حقوق بشر، سرکوب، افزایش اعدام ها و همچنین انتصاب ناقضان حقوق بشر در مناصب عالی در ایران به شدت انتقاد کرد.

جاوید رحمان اخیرا در گزارش ویژه خود به کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل که به صورت مجازی برگزار شد، ابراز داشت که، رژیم جمهوری اسلامی در سال گذشته حدود ٢٠٠ نفر را اعدام کرده و این امر مغایر با مفاد قوانین حقوق بشری و همچنین سلب خودسرانه ی حیات و عدم دادرسی عادلانه است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران در ادامه گزارش خود بدون اشاره به نام رییسی و همدستان او، از مصونیت مسئولین قتل عام زندانیان سیاسی در سال ٦٧ شمسی و دخالت مستقیم آنان در کشتار آبان ١٣٩٨ به شدت انتقاد کرد.

جاوید رحمان در ادامه، ضمن اشاره به سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز در ایران، مرگ های متعدد و مکرری که در زندان های حکومتی رخ می دهد و شکنجه ی زندانیان و همچنین فشار برخانواده های زندانیان سیاسی، مدنی، عقیدتی و منتقدان را نیز محکوم کرد.

رحمان، ضمن یادآوری مبنی بر اینکه بارها خواستار تحقیق مستقل پیرامون نقش ابراهیم رییسی و دیگر دست اندرکاران حکومتی ایران در کشتارها و همچنین بازدید از زندان ها شده، عملکرد دولت و دستگاه های ذیربط آن را نیز در خصوص محرومیت مردم از دریافت واکسن کرونا را به چالش کشید.


AM:10:40:26/10/2021
‌ ‌ 496 ‌‌بار دیده شده‌‌