برگه ای از زندگینامه دکتر جعفر شفیعی

تهیه و تنظیم: آرام محمدی

آسونیوز- دکتر جعفر شفیعی یکی از (رهبران جانباخته ی کومه له) متولد سال ١٣٣١شمسی، برابر با ١٩٥٠میلادی در خانواده ای مبارز و اهل فرهنگ در بوکان متولد شد. ایشان دارای چهار برادر و یک خواهر بود و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همین شهرستان به اتمام رسانید و از دوران جوانی و نوجوانی با تفکرات سیاسی آشنا، و ادامه این راه موجب تحول فکری وی شد.

دکتر جعفر در سال ١٣٤٩ شمسی در دانشکده پزشکی تبریز پذیرفته، و دیری نپائید که به یکی از چهره های فعال جنبش دانشجویی و مبارزات سیاسی مبدل شد. در دوران تحصیل با فعالیت های مستمر و مطالعه کتاب های فلسفی، اقتصادی و اجتماعی با تفکرات مارکسیستی آشنا شد.

این رهبرمبارز، در پروسه ی فعالیت های سیاسی دانشگاه و جنبش چپ، با رفقای کومه له آشنا، و فعالیت های سیاسی اش را با فعالین کومه له آغاز نمود. در سال ١٣٥١ شمسی، به مدت شش ماه از طرف ساواک دستگیر و زندانی گردید و علیرغم شکنجه و آزارهای ساواک، با عزمی راسخ در مقابل فشارهای ساواک مقاومت کرده و اسرار تشکیلاتی را درون سینه نگه داشت و آنرا حفظ نمود.

طبابت و حرفه پزشکی برای ایشان کانال و فرصتی ایجاد کرده بود تا که در راه خدمت به قشر فقیر و توده های بی بضاعت اجتماع گام بردارد. وی از این فرصت و موقعیت به طرز شایسته ای بهره برده و با اقشار کم درآمد جامعه همانند رفیقی دلسوز برخورد می کرد.

سال ١٣٥٧ شمسی، در چارچوب یک ماموریت تشکیلاتی از طرف کومه له، به نزد اتحادیه میهنی کردستان عراق رفته و ضمن طبابت، به عنوان یک نیروی پیشمرگ مشغول به فعالیت شد و به مردم محروم آن سامان خدمت کرد و با کوله باری از تجربه و آزمون به کردستان ایران بازگشت.

دکتر جعفر در تجمع های اعتراضی وسیع توده های مردمی در شهرهای سقز، مهاباد و بوکان به سخنگو و مبلغ سیاست ها و مواضع کومه له مبدل گردید. پس از یورش همه جانبه به کردستان و شکست نیروهای حکومتی، حکومت وقت ایران ناچار پیشنهاد مذاکره با نمایندگان کُرد را ارائه کرد و
در این میان دکتر جعفر به عنوان نماینده کومه له و یکی از اعضای نمایندگی هیئت کُرد نقش بسیار سازنده ای را ایفا نمود.

دکتر جعفر شفیعی در نزد اتحادیه میهنی کردستان با نام مستعار دکتر "عزیز" شناخته می شد و همزمان با چندین تشکل دیگر در بخش های مختلف کردستان روابط سیاسی و مبارزاتی برقرار کرد.

ایشان با برخی از رسانه های گروهی اروپا نیز از جمله رادیو فارسی بی بی سی، تلویزیون و مطبوعات فرانسه و برخی دیگر از رسانه های اروپایی مصاحبه می کرد. ایشان همزمان با جمع کثیری از دانشجویان خارج از ایران و کردستان نیز در کشورهای مختلف اروپایی به طور مستمر در ارتباط بود.

دکتر جعفر شفیعی یکی از رهبران کومه له در روز هفتم آبان ماه سال ١٣٦٦ شمسی در حالی که برای انجام یک ماموریت تشکیلاتی عازم اروپا بود، در نزدیکی شهر تکریت بر اثر تصادف خودرو جان عزیزش را فدای آرمان های ملت کُرد و کومه له کرد.

منبع/ آرشیو حزب کومه له کردستان ایران


PM:03:38:29/10/2021
‌ ‌ 269 ‌‌بار دیده شده‌‌