بررسی کشتار معترضان آبان ٩٨ توسط دادگاه بین المللی مردمی در لندن

تهیە و تنظیم: آرام محمدی

آغاز رسیدگی به جنایات رژیم جمهوری اسلامی در اعتراضات همگانی آبان ٩٨ توسط دادگاه بین المللی مردمی در لندن.

آسونیوز- اعتراضات سراسری آبان ٩٨ شمسی که در واکنش به گران شدن ٣ برابری نرخ بنزین صورت گرفت، با سرکوب شدید و کشتار صدها نفر از مردم مدنی اعم از زن و مرد، پیرو جوان و حتی نوجوانان و کودکان از سوی حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی صورت گرفت.

در همین رابطه، چهارشنبه برابر با ١٩ ام آبانماه ١٤٠٠ شمسی، دادگاه بین المللی مردمی برای رسیدگی به جنایات و کشتار معترضان در آبانماه ١٣٩٨ شمسی در لندن آغاز به کار کرد.

گزارشات حاکی از آن است که، دادگاه فوق الذکر از سوی ٣ سازمان "حقوق بشر ایران، عدالت برای ایران و با هم علیه اعدام" سازماندهی، و تا روز ٢٣ آبان امسال ادامه خواهد داشت.

گفته می شود که در این دادگاه، ٤٥ شاهد برای شهادت حضور می یآبند و شهادتنامه ی ١٢٠ نفر دیگر هم به صورت کتبی به دادگاه مردمی تسلیم می شود و جمعی دیگر به صورت مجازی حضور دارند.

برگزارکنندگان این دادگاه اعلام کرده اند که، بررسی ها جهت تشخیص جرایم واقع شده از سوی علی خامنه ای، رییسی به عنوان ( رییس جمهور کنونی و رییس وقت دستگاه قضایی) مبنی بر اینکه آیا این اقدامات جنایت علیه بشریت بوده یا خیر، صورت می گیرد.

علاوه بر این، دادگاه بین المللی مردمی آبان ٩٨، در خصوص کشتار و قتل عام، شکنجه، برخوردهای قهری و فراقانونی و خودسرانه در قبال معترضان به گرانی بنزین و همچنین بررسی جرایم ١٣٠ مقام و مسئول ارگان های مختلف امنیتی، نظامی و دیگر افراد درگیر، مبنی بر احتمال انجام جنایت علیه بشریت تشکیل، و آغاز به کار کرده است.

با این وجود، روز ٢٥ آبان ١٣٩٨شمسی، اعتراض ها به گرانی ٣ برابری نرخ بنزین، دستکم به ٣٠ استان و نزدیک به ١١٠ شهر ایران رسید. در جریان اعتراضات همگانی، وزیر وقت رژیم جمهوری اسلامی از کشته شدن ٢٢٥ نفر خبر داد، اما خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه خود، کشتار ١٥٠٠ نفر را تائید کرد.

در واقع، روز نخست دادگاه بین المللی مردمی آبان، از یک سو شاهد توهش حکام ایرانی و نیروها و ارگان های سرکوبگر وابسته اش بود و از سوی دیگر، شهادت خانواده های قربانیان و شاهدان عینی کشتار مردم از سوی رژیم جمهوری اسلامی را درپی داشت.

جنایات آبان ٩٨و کشتار مردم بی دفاعی که به علت اعتراض به گرانی ٣ برابری قیمت بنزین و بدون اطلاع قبلی که زیر بار اقتصادی کمر خم کرده بودند، برگی دیگر از کارنامه ی سیاه و ضد بشری حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی در قبال شهروندان تلقی می شود.

در ضمن، دادگاه مستقل بین‌المللی مردمی آبان متشکل از حقوقدانان و چهره‌های دانشگاهی از بریتانیا، آمریکا، اندونزی، آفریقای جنوبی و لیبی است که دارای تخصص در زمینه حقوق بشر و روابط بین‌الملل هستند.


AM:08:57:11/11/2021
‌ ‌ 251 ‌‌بار دیده شده‌‌