انتقادها به عملکرد ایران در نشست اخیر برجام

تهیه و تنظیم: آرام محمدی

آسونیوز- در پی نشست ایران با قدرت های جهانی بر سر مسایل هسته ای در دور ٨ ام مذاکرات، منجر به انتقادات بیشماری به عملکرد ضعیف و وقت کشی ایران در این دوره از مذاکرات شده است.

در همین زمینه، آلمان، فرانسه و بریتانیا، سه کشور اروپایی حاضر در نشست برجام، در بیانیه مشترکی اعلام کردند که، با توجه به اقدامات ایران در توسعه برنامه هسته‌ای‌اش به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که توافق برجام عملاً در حال بی‌معناشدن است.

این بیانیه در جلسه شورای امنیت که روز سه‌شنبه، ۲۳ آذر برابر با ۱۴ دسامبر ٢٠٢١ میلادی، در ارتباط با احیای برجام و چند و چون اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل برگزار شد، انتشار یافت.

رافائل گروسی هم در واکنش به محدودیت هایی که رژیم جمهوری اسلامی برای بازرسان ایجاد کرده، ضمن هشدار به عدم پایبندی ایران به مفاد توافق، عنوان کرد که، ایران راهی به جز اجازه بازرسی به بازرسان این سازمان بین المللی جهت دسترسی به فعالیت های هسته ای خود را ندارد.

همچنین، نیکولا دوریویه (نماینده فرنسه در سازمان ملل) تصریح کرد که، تسریع در برنامه هسته‌ای ایران صلح و امنیت بین‌المللی را تضعیف می‌کند.

این دیپلمات ارشد فرانسه خاطرنشان کرد، مذاکرات با ایران به سرعت به پایان راه پیش می‌رود و ایران بین توافق هسته ای یا فروپاشی برجام یکی را انتخاب نماید.

آنتونیو گوترش (دبیرکل سازمان ملل متحد) و رزماری دی کارلو (معاون دبیرکل در امور سیاسی و تثبیت صلح‌)، روز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی دوازدهمین گزارش دبیرکل سازمان ملل درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا در خصوص برجام، از اقدامات ایران در نقض مذاکرات هسته ای ابراز تاسف کرده و خواهان بازگشت ایران به تعهدات برجامی خود شدند.

پیشتر نیز کشورهای آمریکا، اسراییل، برخی از کشورهای عربی و غیره، از روند مذاکرات و کارشکنی ایران و همچنین عدم فشار بیشتر بر رژیم جمهوری اسلامی انتقاد کرده بودند.


PM:03:29:15/12/2021
‌ ‌ 209 ‌‌بار دیده شده‌‌