زنان کولبر؛ تلاشی جانفرسا برای تهیه نان

آرام محمدی

آسونیوز- سالیان متمادی است که، شهروندان کُرد در پی فقدان فرصت های شغلی، نبود زیر ساخت های اقتصادی، عدم تخصیص بودجه ی کافی و تقسیم ناعادلانه ی آن و غیره که همگی ناشی از نگاه امنیتی حاکمیت به کردستان است، بلاجبار به شغل پر مخاطره ی کولبری روی آورده و در این راه جان خود را از دست می دهند.

کولبری که امری تحمیل شده در کردستان است، تنها مختص به مردان نیست و جوانان و نوجوانان، افراد تحصیلکرده با مدارک تحصیلی بالا، ورزشکارران، افراد مسن هم به به کولبری مشغول بوده و علاوه بر اینکه مورد هدف مستقیم و بدون اخطار عوامل حکومتی قرار می گیرند، با عوامل طبیعی از جمله سقوط از ارتفاع، انفجار مین، ریزش بهمن و غرق شدن در رودخانه و... دچار حادثه شده و جانشان را از دست می دهند.

کولبرانی هم که جان سالم به در می برند، کوله شان توسط نیروهای مستقر در مناطق مرزی ضبط شده، و مورد ضرب و شتم و هتک حرمت قرار می گیرند.

در این میان هستند زنان و دخترانی که در فضا و شرایطی سخت مجبور به کولبری می شوند و شانه های نحیفشان بار سنگین کوله ها را تحمل می کند. برخی از زنان و دختران که اغلب سرپرست خانواده هستند، بالاجبار ٣٠ تا ٤٠ کیلو بار را با پوشش مردانه، چندین ساعت را در ارتفاعات و راه های سخت طی می کنند تا که از زنجیره ی کولبران عقب نمانند و راه را گم نکنند و یا گرفتار ده ها مصائب دیگر از جمله تجاوز نشوند.

هر چند حاکمیت و نهادهای مرتبط درصدد هستند که این موضوع را مخفی و یا آن را کم اهمیت جلوه دهند و آمار دقیقی از تعداد کولبران زن را منتشر نمی کنند، اما واقعیات موجود، نشانگر آمار بالای تعداد زنان و دختران کولبر در شهرهای مختلف کردستان است.

رژیم جمهوری اسلامی، همواره در گفتمان و ادبیات گفتاری و نوشتاری خود، از کولبران و کاسبکاران به عنوان قاچاقچی نام برده، و هیمن امر موجب شده تا که آنان مورد شلیک مستقیم عوامل و نیروهای نظامی و امنیتی قرار بگیرند.

اما مبادی قانونی و گمرکات، به یکی از ابزاهای ورود و خروج غیرقانونی و قاچاق میلیاردی توسط سپاه، نهادهای امنیتی و وابستگان به رژیم مبدل شده که به نوبه ی خود باید واکاوی شود.

حال این پرسش مطرح می شود که، چرا دولت و مجلس ایران و مسئولین استانی تا کنون هیچ تمهیداتی را برای ریشه کن کردن این پدیده ی اجتماعی صورت نداده اند و مدام فرمان شلیک می دهند؟


AM:10:27:06/01/2022
‌ ‌ 432 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌