کولبر قاچاقچی نیست؛ قاچاق از مبادی ورودی و قانونی توسط عوامل حکومتی صورت می گیرد

آرام محمدی

آسونیوز- حاکمیت ایران و همه ی ساختار سیاسی آن با دستگاه های سرکوب و پروپاگاندایش و مهمتر از همه نگاه امنیتی و نظامی به کردستان، موجب فقر و فلاکت در شهرهای مختلف کردستان شده، و شهروندان کُرد در نبود زیر ساخت ها و فقدان اشتغال، بالاجبار به شغل کاذب و پرمخاطره ی کولبری روی می آورند.

کولبرانی که برای تامین امرار معاش خود و خانواده هایشان، و با توجه به وضعیت کنونی معیشتی و اقتصادی و تورم و رکود حاکم بر جامعه، تنها راه اندک درآمد را در کولبری می بینند. راهی که در بیشتر موارد بازگشتی ندارد. کولبرانی که اگر از صخره سقوط نکنند و یا روی مین نروند و در رودخانه غرق نشوند، حتی بدون کوله و داشتن بار، به حکم نگاه مغرضانه و سیاسی حکومت، مورد هدف مستقیم و بدون اخطار قرار می گیرند و کشته و یا زخمی می شوند.

وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی و کوچک تر شدن سفره مردم بویژه در کردستان، موجب شده نه تنها افرادی که جهت تهیه امرا معاش به کولبری روی می آورند، مضافاً جوانان و نوجوانان، زنان و دختران جوان، افراد تحصیلکرده، ورزشکاران و افراد مسن هم به ناچار، طیف وسیعی از کولبران را تشکیل می دهند.

کولبری قطعا در مناطق مرزی ایران و دیگر کشورها نیز وجود دارد، اما پدیده کولبری که به شهروندان کُرد تحمیل شده، آینه تمام نمایی از نابرابری های اجتماعی و اقتصادی و فشار نظامی در کردستان محسوب می شود.

در طی سالیان متمادی و بویژه سال های اخیر تا کنون، مسئولین حکومتی و نظامی از کولبران همواره به عنوان قاچاقچی نام برده و می برند، اما اصل موضوع "انحصار، واردات و صادرات میلیاردها دلار اقلام و کالا و غیره توسط مافیای سپاه، نهادهای امنیتی، وابستگان، آقازاده ها و دلالان نزدیک به حکومت است، که از مبادی قانونی و رسمی، از طریق فرودگاه ها، گمرکات و بنادر و... صورت می گیرد.

افراد بانفود و سازمان های زیرمجموعه ای که با استفاده از رانت، هژمونی، حمایت همه جانبه، ترانزیت سپاه، حراست و غیره، سود اصلی و خالص را به جیب می زنند و در این میان هیچ نهاد و فردی هم نمی تواند که از این افراد حسابرسی نماید.

نتیجه: دولت و مجلس رژیم جمهوری اسلامی، مسئول ایجاد اشتغال و زمینه ساز فرصت های شغلی در ایران و از جمله در کردستان هستند که تا کنون این امر محقق نشده و کشتار کولبران توسط سپاه، عوامل امنیتی و نیروهای مستقر در مرزها، از مصادیق بارز قتل عمد است. هر چند که باید ضرب و شتم کولبران، ضبط بار و کوله، شکستن کرامت و بی حرمتی به کولبران را هم به این موارد افزود، که خود نمونه های بارزی از نقض فاحش و آشکار حقوق بشر در کردستان است.


AM:10:30:19/04/2022
‌ ‌ 208 ‌‌بار دیده شده‌‌