گویا حملات پهبادی، توپخانه ای و موشکی سپاه و شکستن حریم و تمامیت ارضی کردستان عراق تمامی ندارد

آرام محمدی

آسونیوز- گزارشات حاکی از آن است که، صبح امروز چهارشنبه برابر با ٢١ ام اردیبهشت ماه جاری، حوالی ساعت ٨:٣٠ دقیقه، پایگاه ها و مقرات احزاب اپوزیسیون کُرد ایرانی در کردستان عراق مورد هدف حملات پهبادی و توپخانه ای سپاه پاسداران قرار گرفته است.

در گزارشی دیگر، منابع داخلی و محلی، سایت ها و کانال های خبری از پرواز دستکم ٤ فروند پهباد سپاه در آسمان مناطق مرزی با کردستان عراق و گشت زنی در ارتفاعات بخش "سمیلان" واقع در شهر "چومان" خبر داده اند و بر همین اساس، توپخانه های مستقر در شهرهای پیرانشهر و اشنویه، مناطق کوهستانی "بربزین و کیوه رش" را در محدوده ی سوران توپباران کرده اند.

با این وجود، این اقدام غیرقانونی سپاه هیچ تلفات انسانی در پی نداشته، اما همچون همیشه محیط زیست، باغات و مزارع شهروندان ساکن در این مناطق آسیب دیده و بعضاً در کسب و کار شهروندان محلی نیز اخلال ایجاد کرده است.

تجربه نشان داده که، هرگاه رژیم جمهوری اسلامی در داخل با بحران های عمیق اقتصادی، اجتماعی و غیره روبرو شده، با فریب اذهان عمومی و با هدف به بیراهه بردن و سرپوش گذاشتن بر مشکلات داخلی و بین المللی، درصدد برآمده که به هر طریق ممکن مشروعیت خود را بازیابد و در این راه به قشون کشی به خارج از مرزها و یا حملات پهبادی و توپخانه ای روی آورده و با این دست از اقدامات، از شکست وناکامی های خود سر باز می زند و از بار مسئولیت عواقب تعرضات خود شانه خالی می کند.

نتیجه: شاید یکی از بهانه ها و توجیهات واهی جهت تکرار حملات به عراق و بالاخص به اقلیم کردستان از دید حکام ایرانی، حضور نیروهای کُرد در این منطقه ی جغرافیایی باشد، اما احزاب کُرد اپوزیسیون ایران بارها و بارها به صراحت اعلام کرده اند که، مستمراً پایبند به قوانین و مقررات کردستان عراق هستند و هیچگاه از خاک اقلیم کردستان برای ناامن کردن مرزها بهره نبرده اند و با شهروندان کُرد باشور و همچنین ادارات، مراکز و نهادهای دولتی و غیره، روابط تنگاتنگ، قانونی و دوستانه دارند.

نهایتاً جامعه جهانی، سازمان های حقوق بشری و دیگر نهادهای مرتبط و بویژه افکار عمومی داخلی، نباید در مقابل این دست از اقدامات بی ثبات کننده رژیم جمهوری اسلامی سکوت اختیار کنند و عاملان آن را در دادگاه های صالحه پاسخگو نمایند.


PM:07:22:11/05/2022
‌ ‌ 129 ‌‌بار دیده شده‌‌