گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان

تهیه و تنظیم: آلا محمودی


 

این گزارش، نگاهی کوتاه و اجمالی به نقض حقوق بشر در کردستان دارد و به سبب اعمال فشار بر فعالین مدنی و دیگر کنشگران اجتماعی و همچنین سانسور و تحمیل محدودیت های بی حد و مرز از سوی نهادهای امنیتی ایران، نمی تواند بازتاب دهنده ی همه ی موارد نقض حقوق بشر در کردستان باشد.

زندانی:

١- طی روزهای اخیر، اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان کردستان_مریوان جهت بازجویی به یک بازداشتگاه امنیتی در سنندج منتقل شدند.

٢- یکشنبه ١٨اردیبهشت‌ماه ١٤٠١ شمسی، یک شهروند سالخورده با هویت علی رضایی ٦٠ ساله اهل شهرستان قروه، توسط نیروهای انتظامی با رفتاری خشونت‌آمیز بازداشت شد.

٣- دوشنبه ١٩ اردیبهشت‌ماه ١٤٠١ شمسی، فرهاد میرزایی، عضو انجمن صنفی فرهنگیان اسلام آباد غرب توسط نیروهای امنیتی بازداشت، و به مکان نامعلومی منتقل شد.

٤- دوشنبه ۱۹ اردیبهشت‌ماه ١٤٠١ شمسی، آنیشا اسداللهی و کیوان مهتدی، فعالین کارگری توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت، به مکان نامعلومی منتقل شدند.

٥- طی روزهای اخیر، یک جوان اهل کرمانشاه با هویت محسن عباسی ۳۹ ساله که توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر کرج بازداشت و به شدت شکنجه و ضرب و شتم ماموران قرار گرفته بود، پس از انتقال به زندان بوئین زهرا در قزوین در اثر شدت جراحات جانباخت.

٦- چهارشنبه ٢١اردیبهشت‌ماه ١٤٠١ شمسی، یک شهروند با هویت شعبان محمدی عضو هیات مدیره انجمن صنفی معلمان کردستان مریوان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

٧- چهارشنبه ٢١ اردیبهشت ١٤٠١ شمسی، یک شهروند با هویت کاوان بامی ١٩ ساله اهل شهرستان مریوان که به اتهام عضویت در یکی از احزاب کُرد بازداشت شده بود، به زندان دیزل آباد در کرماشان منتقل شد.

کولبر:

١- جسد بارزان مهینی کولبر ١٨ ساله اهل ارومیه که ٤ ماه پیش به همراه دو کولبر دیگر اهل ارومیه در مرز ارومیه مفقود شده بود، شنبه ١٧ اردیبهشت ١٤٠١توسط نیروهای نظامی ترکیه در روستای "گلشم" کشف و به شهرستان شمزینان منتقل شد.

٢- یکشنبه ١٨ ادریبهشت ماه ١٤٠١ شمسی، در پی تعقیب و گریز خودروی کولبران در شهرستان بانه، یک کولبر در دم جان خود را از دست داده و چند کولبر دیگر زخمی شدند.

٣- سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ١٤٠١شمسی، یک کولبر با هویت فرزاد نجیبی اهل روستای "هانی گرمله" از توابع شهرستان نوسود در حین کولبری در ارتفاعات مرزی نوسود با شلیک مستقیم نیروهای هنگ ‌مرزی مجروح شد.

٤- پنج‌شنبه ٢٢ اردیبهشت ١٤٠١ شمسی، چهار کاسبکار اهل روستای اهل روستای "سردوش" از توابع شهرستان مریوان با اسامی ایوب پیروزی ٣٦ ساله، ابوبکر فتاحی ٣٥ ساله، دانا پیروزی ٢٥ ساله و ایوب پیروزی ٢٨ ساله در مرز دوله‌بی با شلیک مستقیم نیروهای هنگ ‌مرزی مجروح شدند.

خودکشی:

١- جمعە ١٦ اردیبهشت ١٤٠١ شمسی، یک زن جوان اهل شهرستان کرمانشاه به دلایل هرآنچه مسئله ی ناموسی خوانده شده، توسط برادرش به طرز فجیعی به قتل رسید و قاتل پس از به قتل رساندن سه عضو خانواده پسری که مدعی رابطه با خواهرش بوده، خود نیز مبادرت به خودکشی کرده است.

٢- جمعه ١٦ اردیبهشت ١٤٠١ شمسی، یک زن با هویت گلنار همتی ٣٥ساله، اهل شهرستان مریوان با اقدام بە خودکشی و از طریق حلق آویز کردن به زندگی خود پایان داد.

٣- شنبە ١٧ اردیبهشت ١٤٠١ شمسی، یک نوجوانی با هویت آراس ولیان زادە ١٧سالە اهل شهرستان جوانرود با اقدام بە خودكشی از طریق حلق آویز کردن بە زندگی خودپایان داد.

٤- یکشنبه ١٨ اردیبهشت‌ماه١٤٠١ شمسی، یک سرباز با هویت کامیار عبدالهی اهل روستای "قیزقپان" از توابع شهرستان پیرانشهر با اقدام به خودکشی به زندگی خود پایان داد.

٥- دوشنبه ١٩اردیبهشت‌ماه ١٤٠١ شمسی، یک جوان ١٩ ساله با هویت پوریا عادل اهل روستای "داریان" از توابع شهرستان پاوه به دلایل نامعلومی به زندگی خود پایان داد.

٦- چهارشنبه ٢١ اردیبهشت ١٤٠١ شمسی، یک جوان با هویت محمدصادق زمانی اهل شهرستان ایوانغرب و دانشجوی مقطع دکتری، به دلایل نامعلومی از طریق خوردن قرص اقدام به خودکشی و به زندگی خود پایان داد.

٧- پنج‌شنبه ٢٢ اردیبهشت ١٤٠١شمسی، شیلان جهانگیری نوجوان ١٦ ساله اهل روستای قطور (کوتول) از توابع شهرستان خوی به دلیل مشکلات خانوادگی خود را حلق‌آویز کرده بود در بیمارستان خوی جانش را از دست داد.


PM:02:27:14/05/2022
‌ ‌ 124 ‌‌بار دیده شده‌‌