استمرار اعتراضات سراسری ضد حکومتی؛ دستکم در ٢٠ شهر و ٨ استان

آرام محمدی

آسونیوز- در پی افزایش برخی از اقلام خوراکی و گران شدن نان و نایاب شدن تعدادی دیگر از اقلام ضروری از ابتدای هفته گذشته، اعتراض به این موضوع و افزایش چندین برابری قیمت ها به ١٩ شهر بزرگ و کوچک و ٨ استان کشیده شد.

علیرغم جو شدید امنیتی و برخورد با معترضین و قطعی اینترنت و مسدود کردن وسایل ارتباط جمعی، از همان ابتدا اعتراضات ادامه داشته و گزارشات حاکی از تداوم تجمعات در برخی از نقاط ایران دارد.

به گفته ی برخی از منابع خبری، تا کنون ده ها تن بازداشت و دستکم ٥ نفر با اسامی (امید سلطانی از اندیمشک، پیش علی حاجی وندی از دزفول، حمید قاسمپور از فارسیان و سعادت هادی پور از هفشجان و مهدی اسلامی از چهار محال و بختیاری) در جریان این اعتراضات توسط نیروهای امنیتی جان خود را از دست داده اند.

عوامل حکومتی برای متفرق کردن مردم به استفاده از ماشین های سنگین آب پاش، استفاده از گاز اشک ور، برخوردهای قهری و فیزیکی و ضرب وشتم شدید و همچنین استفاده از سلاح و شلیک مستقیم به معترضان و حضور گسترده ی نیروهای امنیتی و یگان ویژه در سطح شهرها و سانسور، تحریف وقایع و گشت زنی متوسل شدند.

شایان ذکر است که، مسئولین تا کنون هیچ اقدامی جدی برای کنترل افسار گیسخته ی قیمت ها صورت نداده اند و تنها پاسخ عوامل حکومتی به مردم معترض، کشتار، ضرب و شتم و بازداشت و ایجاد فضای خفقان و نسبت دادن اعتراضات سراسری به بیگانگان و یا رسانه های مخالف با هدف توجیه و فریب افکار عمومی بوده است.

با این وجود؛ مجلیسان، دولت رییسی و دیگر وابستگان حکومتی، همچون همیشه یا به گفتار درمانی و دادن وعده های پوشالی وری می آروند و یا جهت شانه خالی کردن از پذیرش بار مسئولیت و ناکارآمدی خود، دولت های بی کفایت قبلی را متهم می کنند.

و این در حالی است که، مسئولین و برخی از روزنامه های حکومتی، ضمن حمایت از اقدامات اقتصادی و سیاسی دولت ابراهیم رییسی، با تشبیه سیاست های این دولت به "عمل جراحی" از مردم می خواهند که "درد" را تحمل کنند. در واقع واژه سلاخی به این دست از اقدامات نزدیکتر است.


PM:02:44:15/05/2022
‌ ‌ 138 ‌‌بار دیده شده‌‌