حجاب، بی حجاب

آرام محمدی

٢١ تیرماه (انتخاب روز مبارزه با حجاب اجباری) تیری که حاکمیت ایران نه تنها در این روز، بلکه در طول ٤٣ سال گذشته بر سینه زنان و دختران ایران شلیک کرده است.

آسونیوز- در پی فراخوان قبلی فعالین عرصه زنان مبنی بر ادامه ی مبارزه با تحمیل حجاب اجباری در مورخه ی ٢١ تیرماه امسال، یعنی در روزی که از سوی رژیم جمهوری اسلامی تحت نام "روز حجاب و عفاف" نامگذاری شده، زنان و دختران در اقصی نقاط ایران در مقابله با این جبر حکومتی برآمدند.

در همین زمینه، امروز سه شنبه برابر با ٢١ تیرماه جاری، زنان در سطح شهرها و مراکز استان ها در پاسخ به این فراخوان و همچنین در اقدامی منسجم و هماهنگ جهت احقاق حقوقشان، با شعار "حجاب، بی حجاب، نه به حجاب اجباری و یا نه روسری نه تو سری" با برداشتن شال و روسری در خیابان ها و مراکز عمومی حضور یافتند.

انتشار تصاویر و ویدیو کلیپ هایی با مضامین ذکر شده در فضای مجازی، سایت ها، کانال های خبری و شبکه های اجتماعی نشانگر این واقعیت است که، زنان و دختران در ایران زیر بار ویژگی و سبک زندگی تحمیلی و دیکته شده حکومت توتالیتر نخواهند رفت و با ضرب و شتم و سرکوب عریان، نمی توان در مقابل خواسته های زنان که همانا انتخاب نوع پوشش یکی از مطالبات آنان است، استیلا و چیرگی یابند.

یکی از ویژگی های برجسته مبارزه زنان که با برداشتن شال و روسری خود در سطح شهرها ظاهر شدند، همسویی دیگر زنان جامعه حتی زنانی که به نوعی خود را محجبه می دانند و یا همراهی همسر و یا دیگر اعضای خانواده با زنان و دختران بوده است. با این وجود، همراهی مردان خانواده و یا حمایت همسران و پداران از زنان و دخترانشان گویای شکست اعمال سیاست چوب و چماق حاکمیت و نهادهای امنیتی و دیگر ارگان های وابسته است.

و اما زنان در کردستان از همان ابتدای بر سرکارآمدن و استقرار رژیم جمهوری اسلامی و نگاه امنیتی و نظامی حاکمیت به این خِطه، زنان و دختران کُرد در مقابل آپارتاید جنسی حاکمیت و همچنین سایه مردسالارانه پا به میدان مبارزه سیاسی و نظامی گذاشتند و در راه آزادی و برابری و تحقق مطالباتشان جانباخته اند.

نتیجه: مبارزه زنان و دختران ایران با همه ی مشکلات پیش رو و سرکوب های قهری کماکان ادامه دارد و در این مسیر، حضور مردان جامعه دوشادوش با زنان، از یک سو می تواند به ثمر نشستن خواسته و تحقق پوشش اختیاری برای زنان را به جلوسوق دهد و از سوی دیگر، مشارکت و همراهی مردان با زنان جامعه در تقابل با بیش از ٤ دهه سرکوب زنان توسط گشت های ارشاد، ماموران امنیتی و عوامل تندرو و افراطی را به تصویر می کشد.


PM:09:20:12/07/2022
‌ ‌ 216 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌