انجمن ادبی هانا محفل کردی سرایان ایلام

یکی از مهمترین محافلی  ادبی ،هنری  که در چند سال گذشته در ایلام شکل گرفته است و  رشد و نمو خوبی نیز داشته است انجمن ادبی هانا بوده که در حال حاضر به محفل گرم کردی سرایان ایلامی تبدیل شده است.


آسونیوز: علاقه مندی به فرهنگ و ادبیات بومی و کردی در ایلام و مقبولیت آن نزد عامه مردم در سالهای اخیر رشد فزاینده ای داشته است.

به گونه ای  که در چند سال گذشته علاوه بر اینکه شاهد انتشار مجموعه شعرهای کردی، آلبومهای موسیقی کردی و دیگر محصولات فرهنگی در استان ایلام بوده ایم رونق محافل و نشست های ادبی با موضوع ادبیات کردی نیز در این شهر قابل توجه بوده است که اینها همه نشان از علاقه مندی مردم این دیار به فرهنگ و ادب بومی و کردی در این دیار دارد.

انجمن ادبی هانا و هفت سال فعالیت مستمر

این انجمن که امسال فعالیت آن وارد هفت سالگی اش شده است در این مدت هفت سال بصورت مستمر جلسات شعرخوانی و نقد و بررسی شعر و داستان در آن برگزار شده و روز به روز اقبال به آن نیز بیشتر شده است.فعالیت هفت ساله ی کانون ادبی هانای حوزه ی هنری ایلام که هم اکنون با مدیریت نعمت اله داوودیان برگزار می شود اکنون در حال ثمر دهی است..

وی با تشکر از مدیرت قبلی آقای حبیب اله بخشوده که به خاطر مسئولیت جدید و مشغله های وی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مسئولیت انجمن را با مشورت اعضا شورا به نعمت اله داوودیان واگذار کرده است در خصوص پیگیری فعالیت های آقای بخشوده از طرف کانون گفت: کتابی بود که آقای بخشوده زحمت گردآوری اشعار آن را کشیده بودند که بناست که بودجه ای برای چاپ آن تخصیص داده بشود.

انتشار آثار ادبی و کردی اعضای انجمن هانا

داوودیان درا دامه با اشاره به اینکه حمایت از چاپ و نشر آثار اعضای انجمن هانا از سیاستهای این انجمن است افزود:این مجموعه حداکثر تا اوایل سال 95 چاپ خواهد شد.مسئول انجمن ادبی هانا از تصمیمات جدید کانون نیز گفت و اشاره کرد: سی دی صوتی دوم انجمن هانا که اولین مورد آن چند سال پیش منتشر شد قرار است تولید بشود.وی ادامه داد : قطعا در انتخاب اشعار برای این سی دی جدید وسواس بیشتری به خرج خواهیم داد و بناست که هر شاعری تعدادی شعر ارائه بدهد و از میان این اشعار گزینش های مناسبی انجام بشود.

معرفی تلویزیونی انجمن هانا

داوودیان همچنین تصریح کرد: با میانجی گری آقای رستم پور در تدارک برنامه ای با همکاری صدا و سیما ایلام هستیم که با روال معمولی انجمن این جلسه را رسانه ای بکنیم و سیما تصویر این جلسه را برای عموم به نمایش بگذارد.

داوودیان با اشاره به جو صمیمی حاکم در انجمن که فضا را نسبت به انجمن های دیگر منحصر به فرد کرده است گفت: من خودم در انجمن های مختلفی شرکت داشته ام و در هیچ انجمنی وحدت بین افراد انجمن اینطور نبوده است و این جو باعث پیشرفت ورودی های جدید انجمن شده است.

داوودیان از ظرفیت های اعضا کانون هانا گفت که:شاعران خیلی خوبی داریم که هر هفته آثار جدیدی ارائه میدهند و همه مستعد چاپ اثر هستند البته انجمن ما در اصل کانون ادبی هانا است و دوستان مجال ارائه مقاله، داستان و نوشته هم دارند و من خودم برای تشویق دوستان به ارائه آثار منظوم و علمی شان، بر روی مقاله ای در خصوص عروض کار کرده ام.

داوودیان درباره ی این مقاله افزود:این مقاله در واقع یک مقایسه بین عروض کردی و فارسی است. ما دو قاعده داریم یکی قاعده مصوت های بلند و دیگری که تفاوت بین کردی و فارسی است در فارسی صامت است و مصوت دوم ولی در کردی مصوت می شود واج سوم مثل خووا که خ و واو صامت و بعد واو دوم مصوت است.

داوودیان همچنین تصریح کرد:من در این مقاله به ارائه ی یک الگو برای استفاده دوستان در استفاده از عروض رسیده ام. برای قافیه هم یک مقاله کار کرده ام و برای این مقاله مجبور به تورق سی جلد کتاب شده ام. ما در شعرهایمان بسیار با مشکل قافیه مواجهه هستیم.من این مقاله را تهیه وبه دست اهالی فن رسانده ام که نظرات اصلاحی خود را ضمیمه بکنند تا من این مقاله را به صورت رسمی منتشر بکنم.

افقهای روشن فرهنگ و ادبیات کردی در ایلام

داوودیان از تنظیم اساسنامه ای مختص کانون هانا خبر داد و اذعان داشت:چند وقتی است که با شورا پیگیر اساسنامه هستیم. بعضی از دوستان نظر براین داشتند که مصوبات جلسات ماهانه را تبدیل به اساسنامه بکنند و بعضی از دوستان هم نظرشان این بود که اساسنامه انجمنها کلی است و ما از همین اساسنامه ها استفاده بکنیم و در جزییات مربوط به خودمان بند تبصره ای اضافه بکنیم.

داوودیان در پایان گفت:داریم تلاش میکنیم که کمتر درگیر حاشیه های مثل قافیه، وزن و خواندن رسم الخط کردی باشیم و به اصل مطالب بپردازیم. مثلن دغدغه ی خود بنده برای چاپ کتاب این است آیا کسی می خواند؟ یا آیا کسی میتواند کتابم را بخواند؟ فعالیت هفت ساله و مستمر انجمن ادبی هانا این انجمن کردی را به یکی از انجمن های ادبی بسیار موفق تبدیل کرده است و استقبال روز افزون از آن علاوه بر اینکه نشان از پایبندی مردم فرهنگ دوست این استان به زبان و ادبیات غنی شان دارد افق های روشنی را پیش روی علاقه مندان به زبان و ادبیات کردی در استان ایلام قرار داده است.


PM:04:09:23/11/2015
‌ ‌ 2721 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌