سالگرد درگذشت استاد خلیل چاله چاله

اولین سالگرد خلیل چاله چاله از هنرمندان مشهور کرمانشاه کە درسال ١٣٢٧ خورشیدی در محله خیام کرمانشاه متولد شد. پدر و برادر وی از موسیقی بهرەور بودند و دایی او نیز مرحوم "حاج عبدالحسین چاله چاله” از نوازندگان خوب ساز تار آن دیار بود.

اسونیوز:بنابه خبرهای منتشره،خلیل از کودکی تحت تاثیر موسیقی قرار گرفت و به آن علاقمند شد و از سن دوازده سالگی خود، رسما به موسیقی روی آورد و نواختن ساز سنتور را نزد هنرمندی بنام "منوچهر مجذوبی” بە طور سینە به سینه مدت هشت ماه کار کرد، سپس به فرهنگ و هنر کرمانشاه رفت و نزد "سروان همتی” نت و گوشه ها و ردیف ها را حدود پنج سال کار کرد و پس از آن بە سنندج رفت و پنج سال هم نزد استاد "حسن کامکار” کارکرد. وی پس از آن به زادگاه خود کرمانشاه مراجعت کرد و از سال ١٣٤٩ همکاری خود را با رادیو کرمانشاه شروع کرد و تا سال ١٣٥٢ این همکاری ادامه داشت تا اینکه در این سال به سنندج رفت و با رادیو سنندج و فرهنگ و هنرهمکاری را آغاز نمود. در سنندج با "محمدرضا لطفی” نیز همکاری داشت و از سال ١٣٥٩ مجددا به کرمانشاه مراجعت کرد و همکاری خود را با رادیو کرمانشاه ادامه داد و از سال ١٣٦٧ تا سال ١٣٧٠ مسئول واحد موسیقی صدا و سیمای کرمانشاه گردید.

در سال ١٣٦٧ مقام دوم مسابقات فجر را بدست آورد و موفق بە اخذ دیپلم افتخار شد، در سال ١٣٧٠ به امارات متحده عربی رفت و کنسرتی در این کشور همراه دوستان هنرمند خود برپا کرد و در مراجعت در همین سال اقدام به تشکیل گروه ارکسترای کرد بە نام ” اوج” کە اعضای آن عبارت بودند از: نادر صمیمی (خواننده)، ابولقاسم پرندیان (کمانچه و ویولن)، عباس توتونی (نی)، حشمت الله حجتی (ضرب)، عبدالرضا تنهایی (سنتور)، امیر چاله چاله (تار باس).

خلیل چاله چاله حدود نوزده آهنگ ساخت که مورد توجه مردم قرار گرفت ولی یکی از آنها بیش از همه بنام ” ماه مجلس” از استقبال عمومی بهرەمند گردید. این ترانه شعرش از حافظ شیرازی بود که با صدای "محمدرضا دارابی” بارها علاوه بر رادیو کرمانشاه از شبکه دوم پخش گردیده است.

وی در سال ١٣٥٢ ازدواج کرد و حاصل این ازدواج دو پسر بنامهای "محمد امیر” و "امین” بود کە "محمد امیر” نواختن ضرب را نزد فرید (از هنرمندان کرمانشاه) و ویولن را نزد "محود مرآتی” و ساز تار را نزد پدر خود و "کیوان ساکت” فرا میگیرد. امین فرزند دیگر وی ساز سه تار را نزد پدر فرا میگیرد و هر دو دارای استعدادی خوب و بالا می باشند.
استاد خلیل چاله چاله در ٧ آذرماه ١٣٩٤ در کرماشاه از قفس تن رها شد.


PM:12:24:30/11/2016
‌ ‌ 3111 ‌‌بار دیده شده‌‌


پربیننده ترین ها ‌