سال ٢٠٢١ میلادی، سال نقض گسترده ی حقوق بشر در قبال شهروندان کُرد

سال ٢٠٢١ میلادی، سال نقض گسترده ی حقوق بشر در قبال شهروندان کُرد

آرام محمدی

آسونیوز- به گفته ی نهادها و سازمان های حقوق بشری و بر پایه آمارهای گردآوری شده و وضعیت موجود، سال ٢٠٢١میلادی، مملو از نقض فاحش و آشکار حقوق بشر در ایران و بویژە در کردستان بوده است.

بر همین اساس، در این سال دستکم ٣١ شهروند کُرد اعدام و بیش از ٥٠٠ شهروند دیگر هم توسط نهادهای امنیتی و عوامل حکومتی رژیم جمهوری اسلامی بازداشت شده اند.

در سال گذشته میلادی، شاهد بازداشت های فله ای و خودسرانه کنشگران و فعالین در عرصه های مختلف از جمله محیط زیستی، فعالین مدنی، اصناف و بازاریان، معلمان و دانشجویان، زنان و... بوده ایم و نهادهای امنیتی با حمایت دستگاه قضایی رژیم جمهوری اسلامی با پرونده سازی های واهی امنیتی و سیاسی، همواره شهروندان و فعالین کُرد را با اعدام، سرکوب، برخوردهای قهری و فراقانونی، زندان، اعترافات اجباری، سناریوسازی، ناپدید کردن تعمدی شهروندان و غیره مواجه کرده اند.

علاوه بر این موارد، بیش از ٤٠ شهروند دیگر قربانی انفجار مین های کاشته شده کنونی توسط سپاه که از کاشت انواع مین های زمینی به عنوان عملی بازدارنده نام می برد و همچنین گلوله های عمل نکرده دورا جنگ ایران و عراق شدند.

کولبران نیز از دیگر اقشار جامعه هستند از این قاعده مستثنی نبوده و در سال ٢٠٢١ بیش از ٢٠١٩ نفر از آنان یا با شلیک مستقیم نیروهای نظامی و همچنین سقوط از ارتفاع، انفجار مین، ریزش بهمن، غرق شدن در رودخانه و غیره جان خود را از دست داده و یا در این مسیر پر مخاطره زخمی شده اند.

کولبران و کاسبکارانی هم که از شلیک نیروهای نظامی و هنگ مرزی جان سالم به در برده اند، با ضرب و شتم شدید ماموران مواجه، و اجناس و کوله های آنان نیز ضبط شده است.

لازم به یادآوری است که، اعمال فشار بر دیگر ملیت های ایرانی و نقض حقوق بشر در حوزه های مختلف، کماکان و همچون گذشته تا کنون، در دستور کار ارگان های امنیتی، سپاه و بسیج و قوه قضاییه و افراد تندرو و افراطی وابسته بوده است.


439 بار دیده شده‌‌


AM:09:57:02/01/2022