دومین سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی و عدم محاکمه عاملان

دومین سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی و عدم محاکمه عاملان

آرام محمدی

آسونیوز- دو سال پیش در چنین روزی یعنی در مورخه ی ١٨ دیماه ١٣٩٨ شمسی، هواپیمای مسافربری خطوط هوایی بین المللی اوکراین با ١٧٦ سرنشین و خدمه توسط دو موشک سپاه پاسداران ساقط، و تمامی سرنشینیان آن جان خود را از دست دادند.

رژیم جمهوری اسلامی، در ابتدا با انکار و لاپوشانی در صدد پنهان کردن این جنایت شد. سپس با فشار افکار عمومی و جامعه ی جهانی اعلام کرد که هواپیما بر اثر نقض فنی و همچنین خطای انسانی سقوط کرده و محل حادثه را صاف کرده و وسایل و کوشی و مدارک این اقدام تعمدی را جمع آوری کرد. اما با گذشت ٣ روز یعنی در ٢١دی همان سال، به طور رسمی نقش سپاه در سرنگونی عمدی هواپیما مشخص شد.

حال با گذشت دو سال از این جنایت، از یک سو، تا کنون مسببین و عاملان این اقدام فرا قانونی که مسئولیت آن به طور مستقیم بر عهده ی سپاه و شورای عالی امنیت ملی و شخص خامنه ای است، محاکمه نشده اند، و از سوی دیگر، خانواده های قربانیان توسط نهادهای امنیتی مورد تهدید، بازداشت و شکنجه قرار می گیرند.

روز ١٨ دیماه ١٣٩٨ شمسی، همزمان است با حمله موشکی سپاه به پایگاه عین السد که " معلوم شد قبلا هماهنگ شده"، و در این روز "شب ١٨ ام" دو موشک سپاه، هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را با همه ی ١٧٦مسافر از جمله زنان و کودکان و حامل برخی از نخبگان و غیره بود، سرنگون کرد.

علیرغم پیگیری خانواده های قربانیان هم در داخل و هم خارج از ایران که تحت فشار ارگان های امنیتی هستند، تا کنون حسین سلامی به عنوان سرکرده کل سپاه و امیر علی حاجی زاده به عنوان سرکرده ی نیروی هوافضای سپاه و دیگر دست اندرکاران از جمله علی خامنه ای و عوامل شورای امنیت ملی ایران محاکمه نشده اند و احتمال می رود که این پرونده در مجامعه بین المللی دنبال شود.

با این وجود، کشورهای درگیر با این پرونده منجمله "کاناداد، بریتانیا، سوئد و اوکراین" در بیانیه ای مشترک در دومین سالگرد این جنایت که توسط سپاه صورت گرفت، اعلام کرده اند که تا حصول اطمینان از اجرای عدالت در حق قربانیان و خانواده های هواپیمای مسافربری "پی اس ٧٥٢" خطوط هوایی اوکراین تلاش خواهند کرد.


336 بار دیده شده‌‌


AM:09:25:08/01/2022