افزایش چشمگیر فروش کلیه از روی ناچاری؛ داوطلبان فروش کلیه به عراق هم می روند

افزایش چشمگیر فروش کلیه از روی ناچاری؛ داوطلبان فروش کلیه به عراق هم می روند

آرام محمدی
آسونیوز- اخیرا گزارشی از فروش کلیه شهروندان ایرانی در عراق که از روی ناچاری و فقر و فلاکت است، انتقادات زیادی را متوجه حاکمیت و مسئولین حکومتی کرده.
در همین رابطه، رییس انجمن حمایت از بیماران کلیوی شهرستان کرمانشاه در گفتگویی با رسانه های حکومتی، ضمن اذعان به این موضوع، ابراز داشت که، متقاضیان فروش کلیه به سبب فقر لجام گسیخته و فشار اقتصادی و معیشتی دوچندان و بالاجبار کلیه خود را به دلار در کشور عراق و یا دیگر کشورها می فروشند.
این عنصر حکومتی در کرمانشاه در ادامه، با تائید فروش کلیه به علت فقر و تنگدستی گفت: فروش کلیه در کرمانشاه و شهرهای در تابعیت آن، روند افزایشی و چشمگیری به خود گرفته و شهروندان برای رفع مایحتاج ضروری، اقدام به فروش اعضای بدن خود، از جمله کلیه می کنند. هر چند این موضوع برای همه ی شهروندان در اقصی نقاط ایران هم صدق می کند و فقط در کرمانشاه نیست.
فروش اعضای بدن در ایران تحت حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی، تنها مختص به کلیه نیست و سالیان متمادی است که، دیگر اعضای بدن نیز به علت فلاکت و فقر تحمیلی که حاکمیت بر جامعه اعمال کرده، به فروش می رسد. اقدام به فروش اعضای بدن، به نوعی نشانگر واقعیتی اجتناب ناپذیر از رنج مضاعف است و چهره ی دیگری از فقر گسترده در ایران را به نمایش می گذارد.
رژیم جمهوری اسلامی، همواره از اهدای عضو افراد خیر به بیماران نیازمند با فریب این افراد، به عنوان پوششی در راستای تجارت اعضای بدن شهروندان بهره برده و در این میان دلالان وابسته به حکومت در بیمارستان ها از هیچ تلاشی دریغ نکره اند.
لایه های فقر و طبقه ی ضعیف و کم درآمد جامعه که مورد استیصال و استثمار همه ی جانبه ی حاکمیت ایران قرار گرفته اند، بدون دریافت حمایت های دولتی و غیره، طعمه ی آسانی برای قاچاقچیان و دلالان وابسته به نهادهای امنیتی و نزدیکان حکومتی هستند.
نتیجه: فروش اعضای بدن از جمله کلیه، قرنیه چشم، اجاره ی رحم و... در ایران به تجارتی پُر سود و پر رونق مبدل شده، و در این میان همه ی عناصر از جمله فروشنده "که از روی ناچاری و فقر است"، دلال، خریدار، تبلیغات دولتی تحت عنوان اهدای عضو که با هدف کسب درآمد بیشتر است، همه و همه از یک کوریدور که از سوی نهادهای امنیتی و سپاه، نظارت و سازماندهی می شود، می گذرد.

 


239 بار دیده شده‌‌


AM:10:40:15/01/2022