کردستان/ روشن کردن آتش نوروز، علیرغم میلیتاریزه کردن و ایجاد فضای سنگین امنیتی

کردستان/ روشن کردن آتش نوروز، علیرغم میلیتاریزه کردن و ایجاد فضای سنگین امنیتی

آرام محمدی

آسونیوز- بر اساس اخبار و گزارشات رسیده به این پایگاه خبری و همچنین انتشار صدها ویدیو کلیپ در شبکه های اجتماعی که از برگزاری مراسم نوروز در شهرهای مختلف کردستان خبر دادند، و علیرغم فضای سنگین امنیتی و میلیتاریزه کردن شهرهای کردستان، آتش نوروز ١٤٠١ توسط شهروندان روشن شد.

تجمعات و برگزاری مراسمات مختص به نوروز در شرایطی در فضای کردستان برگزار شد که، پیش از فرا رسیدن سال تازه، نیروهای امنیتی با احضار، تهدید، بازداشت و گرفتن تعهد از فعالین مدنی، از یک سو درصدد انحصار و حکومتی کردن مراسمات نوروز برآمدند و از سوی دیگر، نهادهای امنیتی و سپاه با حمایت یگان ویژه و دستگاه قضایی رژیم جمهوری اسلامی، فضای شهرها و روستاهای کردستان را بیش از گذشته امنیتی و نظامی کردند.

در این میان، رژم جمهوری اسلامی با کمک دستگاه پروپاگاندای خود، از جمله امامان جماعت و افراد وابسته و نزدیک، سعی کرد که مراسمات نوروز ١٤٠١ را در اختیار و تحت تسلط خود درآورد، اما با وجود همه ی موانعی که ارگان های امنیتی ایجاد کردند، آتش نوروز با حضور گسترده ی شهروندان، فعالین مدنی و در برخی از مناطق با حضور خانوده ها و مادران و پدران جانباخته ی راه رهایی ملت کُرد برگزار شد.

در همین چهارچوب، همزمان با آغاز سال جدید شمسی، نیروهای امنیتی، سپاه، بسیج، گارد ویژه و نزدیکان به این نهادها، و با حضور گسترده در خیابان ها و کوچه های شهرها و روستاهای کردستان، و با استفاده از سلاح جنگی و ساچمه ای و شلیک گاز اشک آور، در تلاش برای تفرقه ی شهروندان و برهم زدن مراسمات نوروز برآمدند.

مراسم نوروز و برافروختن آتش نوروزی در شهرهای کرمانشاه، پاوه، جوانرود، کامیاران، سقز، سنندج، اشنویه، پیرانشهر، مهاباد، بوکان، نودشه، مریوان، دهگلان، بانه، سروآباد، ارومیه، نقده، و شهرها و روستاهای در تابعیت این مراکز و دیگر نقاط کردستان برگزار شد.

نتیجه: نوروز، جشن دیرین و کُهنی است که، همچون دیگر ملیت های ایرانی، جایگاه خاص و ویژه ای نیز در میان ملت کُرد دارد و به نماد ایستادگی و مقاومت و سمبل آزادی مبدل شده، و علیرغم همه ی ناملایمات معیشتی و اقتصادی تحمیلی، و همچنین امنیتی و نظامی کردن فضای شهرها و روستاهای ایران و از جمله کردستان، مراسمات مختص به این روز در سطح گسترده ای توسط شهروندان برگزار شد.


293 بار دیده شده‌‌


AM:09:59:22/03/2022