هشدار ١١ سازمان حقوق بشری در خصوص استفاده ابزاری ایران از سفر گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور تحریم ها

هشدار ١١ سازمان حقوق بشری در خصوص استفاده ابزاری ایران از سفر گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور تحریم ها

آرام محمدی

آسونیوز- در جریان سفر آلنا دوهان (گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور تحریم ها) به ایران، ١١ سازمان حقوق بشری نسبت به استفاده ابزاری رژیم جمهوری اسلامی از سفر نماینده سازمان ملل هشدار دادند.

در همین راستا، اخیراً ١١ سازمان حقوق بشری در بیانیه ای ضمن هشدار به رژیم جمهوری اسلامی در جریان سفر آلنا دوهان مبنی بر فریب افکار عمومی، اعلام کردند که، رژیم جمهوری اسلامی سالیان متمادی است که اجازه ورود گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل از جمله جاوید رحمان را به ایران نداده است.

علاوه بر این نهادهای حقوق بشری، دیگر کنشگران اجتماعی، سیاسی و مدنی و شهروندان عادی هم بر این باورند که، مسئولین حکومتی ایران، بهانه و توجیه نقض فاحش حقوق بشر و سرکوب های عریان داخلی را همواره به تحریم ها گره می زنند و اذهان عمومی را معطوف به سوی دیگری خواهد کرد.

لازم به ذکر است که، رژیم جمهوری اسلامی با این ترفند می خواهد توجهات داخلی و جامعه ی جهانی را از نقض حقوق بشر در ایران را به بیراهه ببرد و از این طریق سرپوش و چتری برای اقدامات فراقانونی خود بگستراند.

با این وجود، عدم دسترسی به گردش اطلاعات آزاد، سرکوب، قطع اینترنت و یا محدود کردن آن، اعدام های گسترده، بازداشت فعالین، منتقدین و شهروندانی مدنی، نبود استانداردهایی برای یک زندگی مناسب و درخور و غیره، تنها و تنها منوط به تحریم ها نیست و حاکمیت ایران برای بقا و ماندگاری خود از این ابزارها بهره می برد.

رژیم جمهوری اسلامی از ترس روشن شدن ابعاد وحشتناک نقض حقوق بشر در حوزه های مختلف، صدور مجوز ورود گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران را نمی دهد.

آلنا دوهان (گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور مربوط به تحریم های ایران)، سفر ١١ روزه خود را به ایران از روز یکشنبه برابر با ١٨ اردیبهشت جاری، آغاز کرده است.


521 بار دیده شده‌‌


AM:09:50:09/05/2022