ثبت سالانه ی ١٣ هزار حادثه کاری در ایران

ثبت سالانه ی ١٣ هزار حادثه کاری در ایران

آرام محمدی

آسونیوز- بر اساس آمار اعلام شده از سوی نهادهای مربوطه رژیم جمهوری اسلامی، و اذعان صریح رییس انجمن متخصصین بهداشت حرفه ای ایران، سالانه ١٣ هزار حادثه کاری در ایران ثبت می شود. اما ناظران، متخصصان و فعالین مدنی و کارگری بر این باورند که، این آمار غیرواقعی بوده و تنها بخش کوچکی از حوادث کاری محسوب می شود.

در آمار منتشر شده، کارگران غیر رسمی و مهاجر که فاقد هر گونه بیمه و حمایتی هستند، جزو این آمار اعلام شده نیستند و هویتشان ثبت نشده است. خود این امر گویای مهندسی بودن آمارهای رسمی اعلام شده است.

همین آمارهای اعلام شده از منابع رسمی وابسته به حکومتی ایران که بعضاً از فیلترهای متعددی هم عبور می کند، نشان از عدم امنیت کاری و حوادث های ناگوارتر در محیط های کاری دارد و در این میان کارگران غیر رسمی و مهاجر بیشترین صدمات را متحمل می شوند.

حادثه ناگوار ریزش اخیر ساختمان "متروپل" در شهرستان آبادان و یا ریزش ساختمان پلاسکوی تهران و دیگر حوادث مشابه، با صدها کشته و زخمی، برای اثبات این واقعیت که فقدان قانون، رعایت نکردن استادارهای لازم، زدوبند مسئولین شهری و نمایندگان مجلس، استانداران، شهرداران و شوراهای شهر و روستا با مالکان و صاحبان سرمایه و... هر ساله جان هزاران کارگر و شهروند مدنی و بازاری و کاسب را می گیرد.

متاسفانه در این قبیل از حوادث، دولت و مجلس و یا دیگر ارگان های وابسته، به جای کمک و یاری به حادثه دیدگان و ایمن سازی محیط، دادگاهی کردن عوامل دست اندرکار و غیره، با میلیتاریزه کردن فضا، قطع اینترنت، بازداشت افراد عادی با هدف فریب افکار عمومی و به بیراهه بردن کمک های مردمی و فراری دادن مقصر اصلی، وضعیت را دشوارتر می کنند.

در نهایت می توان نتجیه گرفت که، لابی گری، زدوبند، فساد ساختاری و رانت، خلع قانون و بی توجهی به نظارت ها و غیره، موجب شده تا که مراجع ذیصلاح و سیستم ناکارآمد بازرسی و نظارت از پذیرش بار مسئولیت شانه خالی کنند و در این میان شکایت شاکیان، پیگیری خانواده های قربانیان و حادثه دیدگان محیط های کاری در مراجع قضایی راه به جایی نمی برد.


93 بار دیده شده‌‌


AM:10:45:26/05/2022