علیرغم سرکوب و ایجاد فضای خفقان؛ حمایت از مردم آبادان در برخی دیگر از شهرهای ایران کماکان استمرار داردعلیرغم سرکوب و ایجاد فضای خفقان؛ حمایت از مردم آبادان در برخی دیگر از شهرهای ایران کماکان استمرار دارد

آرام محمدی

آسونیوز- ریزش ساختمان ده طبقه ی "متروپل" در شهرستان آبادان در ساعت ١٢ و ٣٠ دقیقه ی روز دوشنبه برابر با دوم خردادماه جاری، تا کنون ٢٨ کشته و ده ها مجروح، و گرفتار زیر آوار "که امیدی به زنده بودنشان نیست" برجای گذاشته است و کماکان بر تعداد آمار کشته های این حادثه افزوده می شود.

طبق گزارشات، هویت ٥ نفر از حادثه دیدگان ساختمان متروپل آبادان، شهروندان کُرد با اسامی (فوزی جلیلیان، آرین جلیلیان، عرفان جلیلیان و کیومرث علی مدد) احراز شده است.

با گذشت بیش از ٥ روز از ریزش این ساختمان، اعتراض ها نسبت به بی کفایتی مسئولین و ارگان های مربوطه جهت عدم تسریع در آواربرداری و کندی در نجات حادثه دیدگان و همچنین روشن شدن مسئله ی زدو بندهای شهرداری با مالکان و برخی دیگر از مسئولین شهری آبادان با مدیران استان خوزستان و لابی گری جمعی از مدیران و مسئولین کشوری برای ساخت ساختمان متروپل، به چندین شهر دیگر ایران نیز کشیده شد.

بر اساس انتشار ویدئو هایی در شبکه های اجتماعی، سایت ها و کانال های خبری، اعتراضات در خصوص ناکارآمدی و کارشکنی دولت و نهادهای ذیربط آن و فقدان تجهیزات کافی جهت آواربرداری، به شهرهای دیگر استان خوزستان از جمله "خرمشهر، ایذه، اهواز، ماهشهر، امیدیه، باغملک" و به دیگر نقاط ایران همچون "شاهین شهر و بوشهر، بندرعباس" و... در شامگاه جمعه مورخه ی ٦ ام خرداد ١٤٠١ گسترش، و به سرعت به تظاهرات ضد حکومتی مبدل شده است.

گزارشات حاکی از آن است که، از ابتدای ریزش ساختمان متروپل در آبادان تا کنون، "نیروهای سپاه، لباس شخصی ها و یگان ویژه" با برخوردهای فیزیکی و خشن، ایجاد فضای خفقان، قطع و یا اختلال در اینترنت، سرکوب عریان، استفاده از گاز اشک آور، بازداشت، زخمی کردن و شلیک به معترضین درصدد متفرق کردن تجمع کنندگان برآمدند.

مردم آبادان؛ از یک سو نسبت به بی عملی و سوء مدیریت، عدم تجهیزات کافی برای نجات افرادی که هنوز زیر آوار هستند و دروغ پردازی ها و پروپاگاندای صداو سیمای حکومتی و رسانه های وابسته، و از سوی دیگر با حضور گسترده نیروهای امنیتی و یگان ویژه و سرکوب تجمع کنندگان و دستگیری فعالین محلی، روئیت پهباد جهت تصویر برداری از مردم و استفاده از سلاح گرم و ساچمه ای توسط عوامل حکومتی روبرو هستند.

نتیجه: شهرداری ها به عنوان ارگان درگیر با موضوع ساخت و سازها، در چرخه ای معیوب به بنگاه معاملاتی و درآمد زا مبدل شده و درآمد زایی غیرقانونی برخی از شهرداران که با حمایت دیگر مدیران دولتی و لابی گری صورت می گیرد، نشان از ساختار فساد گسترده مالی و ادرای در ابعاد مختلف است.


95 بار دیده شده‌‌


AM:10:25:28/05/2022