فاجعه فروریختن ساختمان در آبادان محصول فساد نهادینه شده در حکومت اسلامی است

فاجعه فروریختن ساختمان در آبادان محصول فساد نهادینه شده در حکومت اسلامی است

از روز دوشنبه دوم خرداد ماه که یکی از برج‌های در دست ساخت دوقلوی "متروپل" واقع در خیابان امیری آبادان (عبادان)، فروریخت، موجی از اعتراضات خشمگین مردم از شهر آبادان آغاز، و بتدریج به دیگر شهرهای ایران گسترش یافت. همزمان با گسترش اعتراضات فضای شهر آبادان امنیتی شده، نیروی انتظامی و کارد ویژه وارد شهر شدند و دسترسی به اینترنت قطع شد.

بدنبال پخش خبر این فاجعه، موجی از همدردی با مردم آبادان در شهرهای دیگر براه افتاد. همزمان «کارکنان پالایشگاه و پتروشیمی آبادان» در اعتراض به فاجعه متروپل و ابراز همدرددی با خانواده های جانباختگان اعلام اعتصاب کردند. در پنجمین روز حادثه فروریختن برج متروپل، روزجمعه ۶ خرداد، مردم معترض در برخی از شهرهای ایران از جمله، شاهین شهر، باغ ملک، امیدیه، بوشهر و ماهشهر به خیابان‌ آمده و با سر دادن شعارهایی ضمن حمایت از مردم آبادان دست به اعتراض علیه حکومت اسلامی زدند. این تجمعات در برخی موارد با حضور گسترده نیروی انتظامی به خشونت کشیده شد.

بر اساس اخبار، تاکنون ۲۸ شهروند آبادانی در این حادثه دردناک جان خود را از دست داده اند و ۳۷ نفر از شهروندان در این حادثه مصدوم و به بیمارستان اعزام شده اند. اما گفته می شود که آمارکشته‌ها و زخمی‌ها در این حادثه بسیار بیش از اینها است.

دلیل فروریختن این ساختمان عدم رعایت اصول مهندسی ساختمان و سازه و استاندارد‌های ایمنی بوده است.

مقامات حکومتی، شهردار و دیگر مقامات شهرداری با دریافت رشوه و زد و بند با پیمانکار و مالک این برج مسئولین این واقعه دردناک و کشته شدن هم‌میهنان آبادانی هستند. عمق فساد آنجا است که سازمان نظام مهندسی، مکررن بر عدم رعایت اصول مهندسی و ایمنی این برج هشدار داده و خواستار توقف آن شده بود. مسئولین اعلام کرده اند که «سه شهردار آبادان (عبادان) و شهردار منطقه یک، تعدادی از کارکنان شهرداری، ناظر و همچنین سازنده پروژه، دستگیر شدند». اما همگی بخوبی می‌دانند که حسین الباقی، مالک این برج با مقامات حکومتی به مراتب مهمتر از چند شهردار و مامور شهرداری زد و بند داشته است.

تا کنون اسامی افرادی چون ، حیدر عباس زاده فرمانده کل نیروی انتظامی، سردار سعیدمحمد، شریعتی استاندار سابق استان و موعود شمخانی، معاون وقت فنی و زیربنایی منطقه آزاد اروند به میان آمده است. حسین الباقی به پشتیبانی مسئولین فاسد کلیه قوانین را زیر پا گذاشت، برای سود بیشتر به هشدارهای سازمان نظام مهندسی توجهی نکرد و فاجعه آفرید.

این واقعه اما تنها محصول سودجوئی یک پیمانکار فرصت طلب و رانت خوار نیست، بلکه پیامد بیش از چهل سال حکومت استبداد مذهبی است که فساد ساختاری در آن نهادینه شده است و از صدر تا ذیل مشتی دزد و چپاولگر بر صندلی حکومت نشسته اند و تنها به پرکردن جیب خود می‌اندیشند و ذره ای توجه به مردم ندارند. قانون در دست آنان به وسیله ای برای ثروت اندوزی تبدیل شده است.

استبداد، زیرپا گذاشتن قانون را با خفه کردن هر صدای اعتراضی و سرکوب خشن و بیرحمانه تشکلهای مردمی و فعالین اجتماعی همراه کرده است. استبداد حاکم علنیت، شفافیت و آگاهی مردم از فساد لجام گسیخته را بر نمی‌تابد و هر صدای اعتراضی را بلافاصله سرکوب می‌کند. دهها تن از فعالین سیاسی، اجتماعی، معلمین، کارگران، دانشجویان و دیگر اقشار جامعه در زندانهای حکومت اسلامی در بند هستند. بی جهت نیست که مجلس فرمایشی رژیم برخی نهادها همچون سپاه،... را از شفافیت معاف کرده است.

ما، سه ائتلاف سیاسی، کشته و مجروح شدن ده ها تن از هموطنان در آبادان را به خانواده های آنان، به مردم آبادان (عبادان) و مردم سراسر کشور تسلیت می گوید. ما خواهان ادامه تلاشها برای نجات هموطنانی هستیم که هنوز زیر آوار هستند. ما همراه با خانواده های کشته شدگان خواهان پیگیری و شناسائی مسئولین این فاجعه دردناک و مجازات آنان هستیم و از همه مردم میخواهیم که در این راه یار و پشتیبان خانواده های جانباختگان بوده و با حمایت از اعتراضات مردم آبادان همبستگی و یکپارچگی مردم ایران در مقابل حکومت دیکتاتوری اسلامی را قوام بخشند.

کنگره ملیتهای ایران فدرال

شورای دموکراسی خواهان ایران

همبستگی برای آزادی و برابری در ایران

یکشنبه۸ خرداد ۱۴۰۱- ۲۹مه۲۰۲۲89 بار دیده شده‌‌


PM:02:49:31/05/2022