سازه های ناایمن در ایران؛ یادآور متروپل، پلاسکو و پروژه های سست بنیان مسکن مهر

سازه های ناایمن در ایران؛ یادآور متروپل، پلاسکو و پروژه های سست بنیان مسکن مهر

آرام محمدی

آسونیوز- طی سالیان متمادی، هر از چندگاهی از ریزش، آتش سوزی و آوار در پروژه های مسکن مهر، بناها و برج های ساخته شده در ایران هستیم که هر بار جان ده ها و صدها شهروند را گرفته و بعضاً تبعات روانی این قبیل از موارد تا سال ها گریبانگیر مردم خواهد بود.

در تازه ترین مورد، می توان به ریزش برج ١٠ طبقه ی متروپل شهرستان آبادان اشاره کرد که تا کنون صدها کشته و مجروح "بر اساس آمارها تا به امروز ٣٧ کشته" برجای گذاشته و در حال حاضر هم آواربرداری آن در سایه سوء مدیریت مدیران شهری، استانی و کشوری با کندی صورت می گیرد، اشاره و علاوه بر این مورد، آتش سوزی در ساختمان پلاسکوی تهران که در نوع خود فاجعه بود و یا در جریان زلزله ویرانگر شهرستان کرمانشاه که موجب تخریب سریع پروژه های مسکن مهر شد و بیشترین تلفات انسانی در این پروژه های ناامن را در پی داشت و جان صدها نفر را گرفت، اشاره نمود.

ساخت این دست از سازه های سست بنیان، قطع به یقین با همکاری بی دریغ شهردارها، سازمان نظام مهندسی، نمایندگان مسئولین در عرصه ی مسکن و شهر سازی، حمایت مافیاهای مختلف در وزارتخانه ها، زدوبندهای درون جناحی، اعمال نفوذ مقامات سیاسی و امنیتی، پولشویی، رشوه و ردوبدل کردن پول های کلان و غیره صورت می گیرد و همه این موارد با توجه به عواقب فاجعه بار و عدم توجه به هشدارهای مهندسی و کارشناسان صورت می گیرد.

با این وجود، طی روزهای گذشته آماری از سوی خود نهادهای مربوطه مبنی بر وجود ده ها و صدها سازه ناامن، پرخطر و ریسک پذیر در تهران و دیگر مراکز استان ها و شهرها اعلام شد و نگرانی عامه ی مردم را در پی داشت. اما نهادهای امنیتی و مراکز تصمیم گیرنده در این زمینه عنوان کردند که، نباید آمارها اعلام شوند و این امر موضوعی امنیتی محسوب می شود.

در این میان، از یک سو نمی توان با لاپوشانی، دروغ پردازی و سناریو سازی، سرکوب و بازداشت و... واقعیت انکارناپذیر این امر را پنهان کرد و از سوی دیگر، مردم حق دارند مطلع باشند که خانه ای که در آن زندگی می کنند ایمن است یا نه.

نتیجه: داشتن حداقل زندگی بی دغدغه حق هر انسان است و تامین امنیت جانی و مالی مردم مستقیماً بر عهده ی دولت ها از جمله رژیم جمهوری اسلامی بوده، و در بحبوحه ی گرانی های سرسام آور و اقتصاد بیمار ایران که کمر شهروندان را خم نموده، دستکم محل سکونت خانواده ها نباید به گورستان مبدل شود.


86 بار دیده شده‌‌


PM:03:29:01/06/2022