پیشمرگ کومه له، جزو لاینفکی از جامعه ی کردستان است و لاغیر

پیشمرگ کومه له، جزو لاینفکی از جامعه ی کردستان است و لاغیر
به مناسبت ٣١خرداد، روز پیشمرگ کومه له

آرام محمدی

تشکیل نیروی نظامی کومه له و آغاز مبارزات خستگی ناپذیر پیشمرگان کومه له با تاریخ مبارزاتی جنبش شهروندان کُرد در بحبوهه ی مبارزه با رژیم قبلی و نیز پس از انقلاب مردم ایران گره خورده است.

از همان روزهای ابتدایی شکل گیری نیروی پیشمرگ کومه له به عنوان بازویی توانمند، که در دفاع از شهروندان و مقابله با تهاجم رژیم جمهوری اسلامی تشکیل شد، این نیرو به عنوان چهره ای محبوب در نزد افکار عمومی و در دید شهروندان در کردستان شناخته شده و همسو و دوشادوش ملت کُرد تا تحقق مطالبات مبارزه خواهد کرد.

در تقویم مبارزاتی جنبش کردستان، ٣١ خرداد به عنوان (روز پیشمرگ کومه له) نام نهاده شده.  روزی ماندگار در تاریخ جنبش مبارزاتی ملت کُرد، یعنی روز جانباختن رفیق سعید معینی ملقب به "خانه" از رهبران برجسته، شناخته شده و اولین جانباخته ی این حزب که در روز ٣١ خرداد ١٣٥٧ شمسی، در منطقه ی "ماوت" در کردستان عراق، به همراه چند تن از پیشمرگان اتحادیه میهنی کردستان عراق، با عوامل وقت رژیم بعث درگیر شده و جان عزیزش را فدای آرمانهای والای کومه له نمود.

این روز، همواره یادآور مبارزه نسل اول پیشمرگان کومه له در راستای تحقق اهداف ملت کُرد، در برابر تجاوز رژیم تا دندان مسلح و توتالیتر جمهوری اسلامی به کردستان است، که با تمام توان خود پا به میدان مبارزه نهادند و با جانفشانی و نثار هزاران جانباخته، مجروح سنگر، هزاران زندانیان سیاسی و... برگی زرینی را در تاریخ به ثبت رساندند. همین امر گویای واقعیتی انکارناپذیر است که ادامه این راه به عنوان مشعل روشن راه آیندگان و نسل جدید و همچنین مبارزین کنونی کومه له است و تا رهایی ملت کُرد کماکان ادامه خواهد داشت.

در این مجال باید گفت که، پیشمرگ کومه له با تحمل تمامی ناملایمات در طول دوران مبارزاتی و علیرغم متحمل شدن همه ی محدودیت ها و کاستی ها، هیچگاه از آرمان ها و آمال بلند کومه له و جنبش کردستان دست نکشیده و این امر تا دسیتابی به خواسته ها به طور مستمر و مُصراً استمرار خواهد داشت و این وظیفه، یکی از افتخارات پیشمرگ کومه له است. 

حال در شرایط کنونی که ایران تحت حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی آبستن حوادث "اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی" هم در داخل و خارج از مرزها است و شاید رخدادهای غیرقابل پیش بینی نشده ای هم در این میان به وقوع بپیوندد، بدون شک کردستان و جنبش آزادی خواهی آن نیز از این قاعده مستثنی نخواهد ماند. حال به سبب شرایط و وضعیت موجود داخلی، منطقه ای و فرامنطقه ای، عملکرد و مبارزات پیش روی پیشمرگان کومه له هم به حکم وظایف محوله و خطیرش در این برهه ی حساس زمانی، در مسیر سخت تر و دشوارتری قرار خواهد گرفت و به نوعی تکرار تاریخ است و فداکاری ها و جانفشانی های پیشمرگ کومه له را در اذهان تداعی خواهد کرد .

شاید به جرات اظهار داشت که؛ در این دوره حساس،  ملت کُرد و پیشمرگان کومه له، همچون گذشته که در یورش سراسری به کرستان در سال ١٣٥٨ شمسی حماسه ها آفریدند و حاکمیت وقت را غافلگیر کردند، مجددا در بوته ی آزمایش دیگری قرار خواهند گرفت و قطع به یقین معادلات سیاسی و... در کردستان دستخوش همین فداکاری های ملت کُرد و نیروی حامی آن یعنی "پیشمرگ کومه له" خواهد بود و تغییرات بنیادینی رقم می خورد.

در نهایت؛ حضور و فعالیت مداوم در ارض واقع با وجود همه ی سختی ها و همچنین وجود نیرویی تحت نام نیروی "پیشمرگ کومه له"، به عنوان حامی و بازوی ملت کُرد در کردستان ایران، از اوجب واجبات است و رسالت این نیروی مردمی و بالاخص دختران و پسران و نسل تازه کردستان که از بطن جامعه سرچشمه گرفته اند، همانا به ثمر رساندن مطالبات ملت کُرد خواهد بود. 

ناگفته نماند که در این مسیر پرتلاطم، رژیم جمهوری اسلامی همچون همیشه با سناریور سازی و پروپاگاندا درصدد خواهد بود که، پیوند و ارتباط ناگسستنی پیشمرگ کومه له و این حزب نیروبخش کردستان را با جامعه مسدود نماید. اما به گواه تاریخ، نیروی پیشمرگ کومه له، جزو لاینفکی از جامعه ی کردستان است و لاغیر.

ما نیز به عنوان رهروان راه جانباختگان کومه له و تمامی جانباختگان راه رهایی و آزادی، ضمن تجدید عهد و میثاق با این عزیزان، مجددا پیمان می بندیم تا رسیدن به اهداف، راهشان ادامه خواهد داشت.

494 بار دیده شده‌‌


PM:07:53:17/06/2022