علیرغم نام رییسی در لیست سیاه آمریکا، ماه آینده به سازمان ملل سفر می کند

علیرغم نام رییسی در لیست سیاه آمریکا، ماه آینده به سازمان ملل سفر می کند

آرام محمدی

آسونیوز- با نزدیک شدن به نشست سران کشورهای جهان در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه آینده میلادی "سپتامبر"، گویا ابراهیم رییسی هم در این نشست حضور می یابد.

در همین زمینه، سخنگوی دولت انتصابی سیزدهم در گفتگویی با خبرگزاری های حکومتی، ضمن تائید این خبر، عنوان کرد که ابراهیم رییسی در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه میلادی آینده حاضر می شود.

در حالی ابراهیم رییسی خواهان حضور در نشست آتی مجمع عمومی سازمان ملل است که، سال گذشته نیز قرار بود در این مجمع بین المللی شرکت نماید که با مخالفت برخی از سناتورهای آمرکایی، نهادهای حقوق بشری داخلی و خارجی و همچنین مورد انتقاد شدید فعالین مدنی قرار گرفت و نهایتا به بهانه ی کرونا در نیویورک حاضر نشد.

رییس دولت انتصابی در شرایطی سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل حاضر نشد که، بهانه ی عدم حضورش را گسترش بیماری کرونا عنوان کرد و تنها به پیامی از پیش ضبط شده در این نشست اکتفا کرد. اما پس از چند روز به اجلاس سازمان همکاریهای شانگهای در تاجیکستان رفت.

ابراهیم رییسی و جمعی دیگر از مدیران و وزرای دولت او و همچنین تعدادی دیگر از دست اندرکاران رژیم جمهوری اسلامی به علت سوابق امنیتی و قضایی و بویژه مشارکت در کشتار زندانیان سیاسی و سرکوب و اعدام ها در لیست سیاه بین المللی قرار دارند.

ابراهیم رییسی به علت سابقه نه چندان درخشان خود و همکاری مستمر با هیئت مرگ در روند کشتار و اعدام های فراقضایی و فله ای زندانیان و منتقدین در گذشته و همچنین نقش او در نقض فاحش و آشکار حقوق بشری متهم است و این نهادها و دیگر کنشگران حقوقی و اجتماعی بارها خواستار محاکمه و مجازات او و همه ی همدستانش شده اند.

نتیجه: ابراهیم رییسی هم اکنون در فهرست تحریم های اروپا و آمریکا قرار دارد و شاید بتواند از مصونیت دیپلماتیک بهره ببرد، اما این قبیل از تحریم ها از یک سو می تواند بار منفی زیادی به همراه داشته باشد و چهره ی این افراد را هم در داخل و هم در سطح بین المللی کریه و زشت نشان دهد و از سوی دیگر، این امکان را فراهم می سازد که ابراهیم رییسی و دیگر مقامات و مدیران حکومتی مورد محاکمه قرار بگیرند و در مجامع جهانی مصونیتی برای این افراد نباشد.


58 بار دیده شده‌‌


PM:03:31:02/08/2022