روز جهانی جوانان؛ روز همبستگی نسلی کلیدی در مقابله با رژیم های توتالیتر

روز جهانی جوانان؛ روز همبستگی نسلی کلیدی در مقابله با رژیم های توتالیتر

آرام محمدی

آسونیوز- ١٢ آگوست، در تقویم یونسکو مصادف با روز جهانی جوانان است. روزی که بنا بر ضرورت و نیاز، لازمه توجه بیشتر به مسائل و مشکلات این قشر اجتماعی در جهان را می طلبد.

در همین زمینه، سازمان ملل متحد (یونسکو) در ١٧ دسامبر ١٩٩٩ میلادی، ١٢ آگوست/ ٢١ مرداد را با هدف اندیشه ی "ساختن یک دنیای بهتر" با همراهی جوانان نامگذاری کرد و در هر کشوری این روز خاص را ارج نهاده و با برگزاری برنامه هایی در همین زمینه، از جوانان تجلیل می شود.

اما در تقویم و روزشمار رژیم جمهوری اسلامی، همچون دیگر مناسبت ها که حکومتی شده، یازدهم ماه شعبان که روز تولد علی اکبر فرزند سوم امام شیعیان است، روز جوان خوانده می شود. این روز در ایران تحت حاکمیت نظام توتالیتر و اقتدار گرای ایران، هیچگونه ارتباط و پیوندی با اهداف اعلام شده سازمان ملل و پروتکل ها و استاندارهای جهانی ندارد.

سیاست های مغرضانه ی حاکمیت ایران از همان ابتدا به ساکن در قبال جامعه، بویژه برای نسل کلیدی و جوان، همواره سیاستی یکطرفه و تحمیلی و همچنین آغشته با گفتمان و ایدولوژیک قرون وسطایی خود بود و پتانسیل، توانایی و پویایی جوان و نوجوان را با تحمیل سیاست های ناکارآمد و ناقص به بیراهه برد و با گذشت بیش از ٤ دهه از عمر این رژیم، بالاخص در عصر تکنولوژی و مدرنیته و سنت گریزی، کماکان جوابگوی خواست و نیاز جوانان نبوده و نخواهد بود.

بی توجهی به مطالبات و نیازهای جوانان، فقر لجام گسیخته، عدم اعتماد حاکمیت به جوانان، مافیای مواد مخدر در میان این نسل، بالا رفتن سن ازدواج، افزایش طلاق در میان این قشر از جامعه، افسردگی، ناامیدی به آینده، افزایش چشمگیر خودکشی ها در میان جوانان و نوجوانان، بیکاری، فقدان فرصت های شغلی، سرکوب های عریان، بازداشت و اعدام، و ده ها و صدها مورد دیگر که همه و همه از دستاوردها و از نتایج غلط و بی تدبیری در سیاست های اعمال شده علیه جوانان است، نشان از توطئه و در نهایت نابودی نسل جوان دارد.

در نتیجه می توان در یک نگاه کوتاه ابراز داشت که، دیدگاه رژیم جمهوری اسلامی در قبال جوانان اعم از دختر و پسر، اعمال و تحمیل ایدئولوژیک بوده و این امر با قوانین، مفاد و استانداردهای تعریف شده جهانی کاملاً منافات دارد و حاکمیت ایران، نسل امروزی و جوان را از بدیهی ترینريال غیر قابل انکار ترین و ساده ترین نیازهای اولیه محروم و بی بهره کرده است.


283 بار دیده شده‌‌


PM:02:02:12/08/2022