محرومیت هدفمند و سیستماتیک دختران از تحصیل با هدف ازدواج زود هنگام

محرومیت هدفمند و سیستماتیک دختران از تحصیل با هدف ازدواج زود هنگام

تهیه و تنظیم: آرام محمدی

آسونیوز- امروز ٨ سپتامبر/ برابر با ١٧ ام شهریورماه ١٤٠١ شمسی، مصادف با روز جهانی سواد آموزی است، روزی که با هدف ریشه کنی بیسوادی در جهان از سوی یونسکو نامگذاری شد.

در حالیکه این روز در جهان گرامی داشته می شود که، به گفته خود مسئولین و نهادهای مرتبط با امر سواد آموزی در ایران، نزدیک به هفت و نیم میلیون بیسواد وجود دارد و این خیل بیسوادی را به حکومت های قبلی منتسب کرده اند. در این رابطه جامعه شناسان و پژوهشگران حوزه علوم اجتماعی بر این باروند که ٩ میلیون بیسواد مطلق و ١١ میلیون کم سواد در ایران وجود دارد.

حال با توجه به ابلاغ سیاست های فرزند آوری بیشتر در سایه حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی، دختران به طور هدفمند از تحصیل محروم، و به سمت ازدواج های زود هنگام و اجباری سوق داده می شوند.

وضعیت فجیع سواد آموزی دختران و زنان ایرانی، بویژه در مناطقی که دختران زیر فرهنگ های سنتی و مردسالارانه قرار دارند، بیشتر از سایر نقاط ایران با معضل ترک تحصیل و ازدواج های اجباری و زودهنگام مواجه هستند.

از عمده دلایل بیسواد ماندن دختران در ایران، مخالفت با سند ٢٠٣٠ یونسکو است. این سند به اهدافی همچون رعایت برابری جنسیتی و ایجاد فرصت های برابر برای همه ی آحاد ملت، از جمله زنان اشاره دارد، موضوعی که حاکمیت ایران با آن به جِد مخالف است.

در این مورد هم اصل ٣٠ قانون اساسی ایران به صراحت اعلام می دارد که، دولت موظف و مکلف است که شرایط و امکانات لازم را برای آموزش و پرورش رایگان تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد، مسئله ای که کماکان تحقق نیافته.

با این وجود، موضوع بیسوادی در بسیاری از کشورها، بویژه کشورهایی که به این امر اهمیت می دهند، ریشه کن، و یا در حال ریشه کن شدن است، اما در ایران به عنوان یک بحران بی صدا و بازگشت به بیسوادی از آن یاد می شود.

در نتیجه می توان گفت که، از مهمترین عوامل بی سوادی در میان زنان و دختران ایرانی، فقدان قانونی حمایتی از این قشر از جامعه، دخالت مراجع تقلید و پروپاگاندا و تریبون های حکومتی مبنی بر ترویج ازدواج های زودهنگام و اجباری، فقر خانواده ها و عدم تمکن مالی، افزایش کودکان کار، مشکلات فرهنگی و مهاجرت ها، فرهنگ مردسالاری، عدم اجرای پروتکل های بین المللی و یا استاندارد و... است.


88 بار دیده شده‌‌


AM:11:13:08/09/2022