طی ٤ سال گذشته تا کنون بیش از ٤ هزار پزشک از ایران مهاجرت کرده اند

طی ٤ سال گذشته تا کنون بیش از ٤ هزار پزشک از ایران مهاجرت کرده اند

تهیه و تنظیم: آرام محمدی

آسونیوز
- به اعتراف روزنامه های داخلی و از جمله به اذعان روزنامه دینای اقتصاد، در طول ٤ سال گذشته بیش از ٤ هزار پزشک و متخصص در حوزه های مختلف علوم پزشکی به دیگر کشورها مهاجرت کرده اند.

این روزنامه داخلی، یکشنبه برابر با ٢٠ ام شهریور ١٤٠١ شمسی، با استناد به برخی از منابع که به آن اشاره ای نکرد، ابراز داشت که، در طول یک سال گذشته تا کنون بیش از ١٦٠ پزشک متخصص قلب و عروق مجبور به ترک ایران شده اند و در ٤ سال گذشته نیز، بالغ بر ٤ هزار پزشک در حوزه های مختلف، ایران را ترک و به دیگر کشورها مهاجرت کرده اند.

با توجه به وضعیت اسفناک جامعه ی پزشکی و پرستاری ایران همچون دیگر طیف ها و اصناف جامعه، و به اعتراف خود مسئولین حکومتی از جمله وزاتخانه ی مرتبط "وزارت بهداشت و درمان" رژیم جمهوری اسلامی، علیرغم اینکه به ١٨ هزار پزشک نیاز مبرم و فوری وجود دارد، با این حال، ٣٠ هزار کادر درمانی در سال گذشته، خواستار اخذ سوابق و تائید رزومه کاری خود از وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی جهت مهاجرت به دیگر کشورها شده اند.

پزشکان و پرستاران از جمله اقشار اجتماعی در حوزه های کاری خود بوده اند که، همواره مورد بی توجهی و ناکارآمدی برنامه های دولت و مجلس شده اند و تا کنون نه تنها هیچ تمهیداتی در راستای مهاجرت این قشر صورت نگرفته، بلکه رژیم جمهوری اسلامی این دست از مهاجرت ها را همچون همیشه به سناریوسازی کشورهای مقصد منتسب می کند.

قطع به یقین مهاجرت و یا سفر و کوچاندن اجباری شهروندان و بویژه پزشکان و متخصصین علوم پزشکی، تنها مختص به این قشر نیست و مهاجرت دیگر نخبگان، مدال آوران میادین علمی و ورزشی، فعالین سیاسی و منتقدین و غیره که به دلایل مختلفی از جمله فشار نهادهای امنیتی و اطلاعاتی صورت می گیرد، هر روزه رو به افزایش بوده است.

در نتیجه می توان گفت که؛ نبود آینده ای روشن، زدن انگ های سیاسی و برچسب های امنیتی، فقدان فرصت های شغلی، نبود برنامه ای جامع و تدوین شده، عدم انطباق مدرک تحصیلی متخصصان و دانشجویان با مشاغل موجود در جامعه، سرکوب و تبعیض، برخوردهای قهری و ده ها مورد دیگر می تواند از عمده ترین دلایل مهاجرت به دیگر کشورها باشد و این امر کماکان سیر صعودی دارد.


251 بار دیده شده‌‌


PM:01:11:12/09/2022