برخورد خشن و قهری عوامل امنیتی در تجمعات کردستان

برخورد خشن و قهری عوامل امنیتی در تجمعات کردستان

آرام محمدی

آسونیوز
- در پی فراخوان مرکز احزاب کردستان ایران نسبت به محکوم کردن قتل مهسا امینی توسط گشت ارشاد در تهران، شهروندان کُرد در شهرهای مختلف کردستان به این
فراخوان پاسخ مثبت داده و سطح خیابان ها و کوچه های کردستان شاهد برخوردهای فراقانونی با تجمعات مسالمت آمیز شهروندان بود.

شهروندان در شهرهای مختلف کردستان از ابتدای صبح امروز دوشنبه برابر با ٢٨ ام شهرورماه جاری در شهرهای مختلف کردستان از جمله در "سنندج، مریوان، بوکان، خرم آباد، پیرانشهر، کامیاران، سقز، کرمانشاه، بیجار، قروه، دیواندره، بانه، تکاب، دهگلان، مهاباد، ایلام، پاوه، نقده" و دیگر شهرها به خیابان آمده و ضمن محکوم کردن کشتن مهسا امینی، خواستار برخورد قاطع با عاملان این اقدام شدند.

در بیشتر شهرهای کردستان و خارج از آن نیز، عوامل امنیتی، انتظامی، یگان ویژه و لباس شخصی های وابسته به حکومت با شلیک مستقیم به شهروندان، استفاده از ماشین های آب پاش، گاز اشکاور و غیره، به شهروندان معترض حمله ور شده و جمع کثیری از آنان را بازداشت و زخمی کردند.

بر اساس گزارشات میدانی و همچنین انتشار ویدیو کلیپ های بیشمار در شبکه های اجتماعی، ده ها نفر هم در جریان این اعتراضات از جمله در دیواندره زخمی، و دو تن از جوانان این شهرستان با اسامی (محسن محمدی و فواد قدیمی) به علت شلیک مستقیم جان خود را از دست داده اند.

به علت سانسور شدید و قطعی و اخلال در اینترنت و سرکوب شدید، آمار دقیقی از تعداد کشته و زخمی های اعتراضات امروز شهرهای کردستان در دسترس نیست.

در همین رابطه، تعدادی از دانشگاه های ایران در تهران، اصفهان، شیراز و برخی دیگر از استان نیز به جمع معترضان پیوستند. در خارج از ایران هم، آکسیون های اعتراضی گسترده ای هم در برخی از کشورها در محکومیت قتل مهسا امینی برگزار شد.


265 بار دیده شده‌‌


PM:07:29:19/09/2022