جانباختن مهسا امینی کاسه صبر جملگی مردم ایران را لبریز کرد

جانباختن مهسا امینی کاسه صبر جملگی مردم ایران را لبریز کرد

آرام محمدی

آسونیوز- در پی جانباختن مهسا امینی "ژینا" با ضرب و شتم گشت ارشاد در بازداشتگاه وزرای تهران، متعاقب آن مبارزات و اعترضات وسیعی در اکثر به قریب شهرهای کردستان و سپس در بیش از ٣٠ استان ایران روی داد و حاکمیت را دچار استیصال کرد.

علاوه بر شهرهای کردستان و ایران و علیرغم سرکوب عریان و ملیتاریزه کردن شهرها، این اعتراضات و تجمعات به سرعت در سراسر جهان نیز گسترش یافت و کماکان به قوت خود باقیست.

شهروندان کُرد در پی فراخوان احزاب سیاسی و نهادهای حقوق بشری، به صورت مسالمت آمیز به خیابان ها آمده، و خواستار برخورد قاطع با عوامل سرکوبگر و محاکمه ی مسببان این اقدام فراقضایی شدند.

اما دخالت عوامل حکومتی، نیروهای امنیتی و یگاه ویژه و برخورده قهری و کشتار شهروندان، این اعتراضات را به سمت و سوی دیگری برد و وارد فاز جدیدی شد.

زنان، دختران و پسران جوان و نوجوان و دانشجویان دانشگاه های مختلف در ایران حضور چشمگیری در این دوره از مبارزات داشته و دارند و با سردادن شعارهای رادیکال همچون "زن، زندگی و آزادی" و یا مرگ بر دیکتاتور و غیره، ضمن احساس یگانگی و اتحاد و همدلی، اصل نظام را نشانه رفتند.

علاوه بر رویارویی تن به تن مردم و قشر جوان و نوجوان با نیروهای تا دندان مسلح رژیم جمهوری اسلامی، زنان با سوزاندن شال و روسری خود به نشانه اعتراض به حجاب اجباری و مقابله با زورگویی آتش به اختیاران رژیم، نقش بسزایی را در این دوره از اعتراضات همگانی ایفا کرده اند.

نظام توتالیتر و مرتجع ایران، از همان ابتدای استقرار خود، در صدد تفرقه میان ملیت های ایرانی و ایجاد فضای نبرد میان مذاهب از جمله نبرد شیعه و سنی و یا جدایی اتحاد میان ترک و کرد و غیره، سیاست های هدفمند ومهندسی شده را بر جامعه تحمیل کرد.

هر چند پیشتر نیز ملیت های ایرانی بارها و بارها توطئه ها و سناریوسازی های نهادهای امنیتی و مراجع تندرو و تریبون های حکومتی را خنثی کرده بودند، اما شهرهای مختلف ایران اعم از استان ها و شهرهای غیر کردنشین، حمایت قاطع خود را از کردستان به صراحت فریاد زده و یک بار دیگر دروغ پردازی و تفرقه افکنی حاکمیت ایران را به چالش کشیدند.

نتیجه/ سردادن شعارهای پایه ای و رادیکال تنها مسئله ی مبارزه با حجاب و لغو حجاب اجباری و یا درهم شکستن گشت های ارشاد و غیره نیست، بلکه خواسته های عمومی مردم ایران، خود نظام را هدف قرار داده و اقشار و توده های مختلف جامعه، همه و همه خواهان ساقط کردن رژیم جمهوری اسلامی هستند و لاغیر.


260 بار دیده شده‌‌


AM:11:12:25/09/2022