آزار و اذیت جنسی معترضان بازداشتی و زندانیان در ایران مسبوق به سابقه است

آزار و اذیت جنسی معترضان بازداشتی و زندانیان در ایران مسبوق به سابقه است

آرام محمدی

آسوی روژهلات/ سازمان های حقوق بشری بارها از آزار و اذیت جنسی و تعرض به زندانیان و حتی افراد عادی، بویژه به زنان و دختران در زندان های ایران، بازداشتگاه ها و غیره اشاره کرده و این اقدام غیرانسانی و فراقضایی را محکوم کرده اند.

تعرض به زندانیان اعم از زن و مرد و پیر و جوان در زندان های ایران همواره معمول و مسبوق به سابقه بوده و از سال ٥٧ شمسی تا کنون، این دست از اقدامات اعمال شده برای تخریب، تحقیر، سرکوب و خفه کردن صورت گرفته است.

در همین رابطه، اخیرا روزنامه بریتانیایی "گاردین" در گزارشی به جزئیات گفتگو با جمعی از معترضان بازداشت شده جنبش ژینا مبنی بر تعرض و آزار جنسی زندانیان توسط نیروهای امنیتی، بازجوها، حراست زندان ها و دیگر عوامل در کلانتری ها و... پرداخته است. افرادی که مورد تعرض جنسی و شکنجه های روحی و روانی قرار گرفته اند، همواره از تجاوز، ضرب و شتم و حتی آزار جنسی و تعرض در خودروهای سبز رنگ "ون" نیروهای پلیس اشاره کرده اند. این روزنامه به سخنان یک پرستار در گیلان نیز اشاره دارد که، طی روزها و ماه های اخیر زنان و دختران متعددی را در بیمارستان محل کار خود مشاهده کرده که موارد متعددی از آزار و تعرضات جنسی را به وضوح در آنها مشاهده نموده.

در این میان حکام ایرانی و دستگاه سرکوبگر آن، از تجاوز و تعرض برای توقف اعتراضات و تحقیر زندانیان و یا افراد بازداشت شده در بازداشتگاه های امنیتی و عادی به عنوان ابزاری در راستای سرکوب عریان و خفه کردن صدای مردم استفاده می کنند و تعرض جنسی به افراد بازداشتی و زندانیان را به طرز چشمگیری افزایش داده اند.

با این وجود، ارگان های مربوطه از جمله دستگاه قضایی رژیم جمهوری اسلامی هیچگاه در مورد ارائه ی اطلاعات به خانواده های قربانیان در مورد شرایط نگهداری و تجاوز و غیره، پاسخ صریحی ارائه نکرده و در بیشتر موارد نیز فرد قربانی و خانواده های آنان از سوی قضات و نهادهای امنیتی مورد تهدید و ارعاب قرار گرفته اند.

نتیجه: فحش و دشنام جنسی، لمس بدن، لخت کردن زندانیان، معترضین بازداشتی و تعرض به شهروندان مدنی از دیگر شیوه های شکنجه قرون وسطایی در نظام جمهوری اسلامی است و به گفته شاهدان عینی و افرادی که خود مورد آزار قرار گرفته اند، از سازماندهی انواع تجاوز ها و آزار ها در زندان خبر داده اند که توسط عوامل حکومتی، نیروهای امنیتی، حراست زندان ها و غیره اعمال می شود که به عنوان برده داری جنسی نیز از آن یاد می شود.

در این میان نقش سازمان های حقوق بشری داخلی و بین المللی، فعالین و کنشگران مدنی در افشاگری تعرضات جنسی به زنان زندانی، کودکان و غیره، تنویر افکار عمومی و در نهایت محاکمه ی عاملان و آمران این دست از اقدامات باید بیش از گذشته برجسته شود.


116 بار دیده شده‌‌


AM:10:45:07/02/2023